Kamer Genç anıldı, CHP lideri mesaj yayımladı

Kamer Genç anıldı, CHP lideri mesaj yayımladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM eski Başkanvekili ve Tunceli eski Milletvekili Kamer Genç'in ölüm yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı. Kılıçdaroğlu, "Kamer Genç örnek olacak bir yaşam sürdü. Demokrasiye darbe vuranlar da, yetim hakkına el uzatanlar da karşılarında onu buldu. Kamer Genç milletin hakkını herkese karşı koruyan halkın tertemiz bir temsilcisiydi" dedi.

Eski CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, ölümünün 1. yılında mezarı başında anıldı.


Hrant Dink mezarı başında anıldı


Kamer Genç'in mezarının da bulunduğu Nazımiye ilçesine bağlı Ramazan Köyü Mezarlığı'nda düzenlenen anma programı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genç'i anmak için gönderdiği mesajının okunmasıyla başladı.


Anmaya katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2016 yılında yaşamını yitiren Kamer Genç'i minnetle andığını söyledi.


"Bilin ki bu laik ve demokratik cumhuriyetin sayesindedir."


Kamer Genç'in 1940 yılında Nazımiye ilçesine bağlı Ramazan köyünde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiğini ve Türkiye'de uzun yıllar siyaset yaptığını anımsatan Ağbaba, şunları ifade etti: "Kamer Genç, Ramazan köyünün en yoksul ailesinin çocuğu olarak doğuyor, devletin ve cumhuriyetin vermiş olduğu imkanlarla okuyor, önce devlette göreve başlıyor ardından danışma meclisi üyeliği ve milletvekilliği yapıyor. Eğer Kamer Genç, Kamer Genç oldu ise bilin ki bu laik ve demokratik cumhuriyetin sayesindedir. Birilerinin yıkmak istediği cumhuriyetin sayesindedir. Eğer Kamer Genç bu toprağın altında rahat yatacaksa, bu cumhuriyeti yaşatmak hep beraber hepimizin boynunun borcudur. Ben bir kez daha minnetle anıyorum."


Konuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Ağbaba ve CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ve berberindekiler Genç'in mezarına karanfil ve güller bıraktı.


Anma etkinliğine, Ağbaba ve Özel'in yanı sıra Nazımiye Kaymakamı Akın Zor, Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Çemişgezek Belediye Başkanı Ahmet Şadan Ersoy, CHP'liler ve vatandaşlar katıldı.


CHP lideri mesaj yayımladı


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM eski Başkanvekili ve Tunceli eski Milletvekili Kamer Genç'in ölüm yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı.


CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun mesajı şöyle:  "Tunceli Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili, saygın hukukçu, değerli yol arkadaşım merhum Kamer Genç'i her gün artan bir özlemle anıyoruz. Kamer Genç örnek olacak bir yaşam sürdü. İlkelerinden asla taviz vermedi, her zaman dürüst ve onurlu oldu. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak gösterdiği üstün çalışkanlık ve başarılarla ülkemize hizmet ederken de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde elinde fenerle yolsuzluğa bulaşmış bir kara düzen içerisinde onurlu bir insan ararken de temel ilkeleri doğrultusunda hareket etti. Cumhuriyete âşık büyük bir vatansever ve demokrat olarak bu ülkede yaşanan her tür baskıya, adaletsizliğe ve haksızlığa karşı dimdik durdu. 1982 Anayasası'nın tümüne hayır oyu kullanan tek danışma üyesiydi. Deniz Feneri gibi yolsuzlukların amansız takipçisiydi. Demokrasiye darbe vuranlar da, yetim hakkına el uzatanlar da karşılarında onu buldu. Kamer Genç milletin hakkını herkese karşı koruyan halkın tertemiz bir temsilcisiydi. Bu duygu ve düşüncelerle Sayın Kamer Genç'i vefatının yıl dönümünde rahmetle anıyor, sevenlerine, hemşehrilerine ve tüm halkımıza başsağlığı diliyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS