Kamer Genç hayatını kaybetti

Kamer Genç hayatını kaybetti

Uzun zamandır kanser tedavisi gören eski CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç hayatını kaybetti. Kamer Genç için İstanbul'da 24 Ocak Pazar günü Kartal Cemevi'nde saat 14:00'te cenaze töreni düzenlenecek. Genç'in cenazesi daha sonra Tunceli'ye götürülecek.

76 yaşındaki Kamer Genç pankreas kanseriydi.


Uzun süre Amerika'da tedavi gördü, geçtiğimiz mayıs ayında Türkiye'ye döndü.


7 Haziran seçimlerinde bir kez daha Tunceli'den aday adaylığı için başvurdu, ancak aday gösterilmedi.


Temmuz ayında hastalığı ağırlaşan Kamer Genç, Ankara'da hastaneye kaldırıldı; ardından taburcu edildi.


Bir süre evinde dinlenen Genç, tedavisinin devamı için en son İstanbul'daki özel bir hastaneye getirildi.


76 yaşındaki eski milletvekilinin ölüm haberi bugün geldi. Hastanedeki son ziyaretçisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ydu.


CHP liderinden Kamer Genç mesajı: Son buluşma...


Bugün gerçekleşen ziyaretin ardından Kılıçdaroğlu, "Allah şifa versin demenin ötesinde yapacak bir şeyimiz yok. Başka bir şey söylemek çok zor" demişti.


Kamer Genç'in ölüm haberini ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba duyurdu.

Twitter'dan açıklama yapan Ağbaba, Kamer Genç ile birlikte fotoğrafını paylaştı, "laik cumhuriyetin yılmaz ve korkusuz savunucusu değerli büyüğümüz Kamer Genç'i kaybettik. Başımız sağolsun" ifadesini kullandı.


Hastaneden açıklama


Gayrettepe Florance Nightingale Hastanesi Başhekimi Dr. Dilek Mamcu, eski CHP Milletvekili Kamer Genç'in saat 17.10'da çoklu organ yetmezliği nedeniyle vefat ettiğini bildirdi. Mamcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "28 Ekim 2015 tarihinden beri hastanemizde onkolojik tedavi görmekte olan değerli politikacı Sayın Kamer Genç, bugün saat 17.10'da çoklu organ yetmezliği nedeniyle vefat etmiştir" ifadelerini kullandı.


Cenaze töreni

Kamer Genç için İstanbul'da 24 Ocak Pazar günü Kartal Cemevi'nde saat 14:00'te cenaze töreni düzenlenecek. Kamer Genç'in cenazesi daha sonra Tunceli'ye götürülecek. Burada da 25 Ocak Pazartesi günü ilk olarak saat 10:00'da Tunceli Cemevi'nde daha sonra ise saat 12:00'de Nazımiye Cemevi'nde düzenlenecek törenin ardından doğduğu Ramazan Köyü'nde toprağa verilecek. Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kamer Genç için düzenlenen bütün törenlere katılması bekleniyor.


Kamer Genç kimdir?


Tunceli'de 23 Şubat 1940'ta doğan Kamer Genç, Ankara Maliye Okulu'nu, 1966'da da Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdi. Okulla birlikte Maliye Bakanlığı'nda staj da yaptı ve Bingöl'e vergi kontrol memuru olarak atandı. Kamer Genç, yüksek lisansını Paris Uluslararası Amme İdaresi Enstitüsü'nde tamamladı.


Kamer Genç kimdir?


Vergi denetmenliği, Danıştay tetkik hakimliği ve savcılığı görevlerinde bulunan Genç, serbest mali müşavir olarak da çalıştı.


Danıştay'daki görevi 12 Eylül'ün ardından son bulan Genç, 1981'de Tunceli'den Danışma Meclisi üyeliğine ve Başkanlık Divanı katip üyeliğine seçildi. 1983'te çok partili yaşama yeniden dönüşle birlikte Genç, siyaseti sürdürme kararı aldı. Tunceli'den bağımsız milletvekili adayı olmak istedi ancak adaylığı Danışma Meclisi'nde veto edildi.


Kamer Genç'in eşi Sevim Genç konuştu: Mücadeleci yapısı onu çok yıprattı


Genç, 18, 19, 20, 21 ve 23. dönemlerde Tunceli Milletvekili seçildi, 20 ve 21. dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği görevini yürüttü. İyi düzeyde Fransızca bilen Kamer Genç, Sevim Genç ile 1967'de evlendi. Seçkin ve Seçil isimli iki çocuğu olan Kamer Genç, iyi düzeyde Fransızca biliyordu.


Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Tunceli eski Milletvekili Kamer Genç'in vefatı münasebetiyle ailesine taziye mesajı gönderdi.


Devlet Bahçeli'den başsağlığ mesajı

MHP Genel Başkanı Devlet bahçeli yazılı bir açıklama yaparak, başsağlığı dileğinde bulundu. Açıklamada,
"Değerli Siyaset Adamı Eski Tunceli Milletvekili Saygıdeğer Eşiniz Kamer Genç Bey'in vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Türk Siyasi hayatına büyük katkıları olan Merhum Kamer Genç Bey'e Yüce Allah'tan rahmet; başta şahsınız olmak üzere, tüm yakınlarına, sevenlerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum" denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS