Kanser hastası Iris'ten yeni mektup: İliklerime kadar

Kanser hastası Iris'ten yeni mektup: İliklerime kadar

Kanser hastası Iris'ten yeni mektup: İliklerime kadar

Iris Mercan 25 yaşında genç bir kız... Umut dolu bir kanser hastası. Tedavi sürecinin meşakkatli yolları için, ilk mektubunda "kanseri sevmedim ama minnettarım." demişti. 10 Ocak'ta ilik nakli yapılacak olan Iris, yeni bir mektup yazarak süreci anlattı: Gerginim, çok korkuyorum. 10 aydır yaşadığım bu zorlu süreçte bir şey öğrendim; acılar da paylaşınca azalır, mutluluklar paylaşınca çoğalır, yani kısacası hayattaki her şey paylaşınca güzel. 10 Ocak’tan itibaren her gün yaşadığım tecrübeleri sizlerle paylaşacağım.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kanser hastası Iris'ten mektup: Kanseri sevmedim ama minnettarım

İşte Iris'in mektubu:

Yatağa yatıp da uyuyamadığım belki de 100’üncü gece. Belirsizlik insanı hep korkutur ya, benim korkularım uykularımı kaçıracak boyutta. Daha önce de söylemiştim evet sevmemiştim ama bana kattıkları için minnettardım kansere, kemoterapiye hem şükür edip hem lanet ediyordum ama bir şekilde maçı götürüyordum.

Alışmıştım, alışmıştık birbirimize… 

11 Eylül günü 3’üncü kez ful tomografiye girdim. Çok şükür gidişat iyi görünüyordu, ben de kendimi iyileşmiş hissediyordum. Sekiz aydır gördüğüm yoğun kemoterapi sayesinde artık vücudumda herhangi bir kitle yoktu. Doktorum genetik testi yapmamız gerektiğini söyledi. Hastalığım lenfoblastik lenfomaydı yani bir çeşit kan kanseriydi, hem de en agresifin olanından.

Anladığım kadarıyla bu test ile hücrelerimin genetiğinin bozulup bozulmadığına bakılacaktı. Test sonucunu negatif bekliyorduk. Tam 10 gün sonra sonuçlar geldi, bütün dualarımıza rağmen sonuç pozitifti. Yani kemoterapiyi kesme durumunda vücudumda hastalıklı hücre üreme ihtimali varmış ve  ileride hastalığım tekrar nüksedebilirmiş.

Bu sonucun gelmesiyle benim tedavi protokolümde daha önce hiç bahsedilmeyen bir şey duymaya başladım: İlik nakli.

Hiç planda olmayan bir şey bir anda gündemimize oturuverdi. Kanımı kim alacak? Değerlerim nasıl? Bu hafta ziyaretçi iznim var mı? sorularımın yerini bu kez Nakil nedir? Nerede, kim tarafından, nasıl, ne koşullarda yapılır? Yan etkileri nelerdir? gibi sorulara bırakmıştı.

Cevabını bilmediğim binlerce soru yine beynimin içini ele geçirmişti. Kafamda ki belirsizlik yerini korkuya, korku da yerini gerginliğe ve uykusuzluğa bırakmıştı. Cevapların peşine düştüm. Teşhis konulduğundan bu yana, aylardır takibinde olduğum sevgili doktorum Burhan Hoca’nın  kapısını çaldım. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kendisini görür görmez korkularımdan sıyrılmıştım bile. Bana süreçle ilgili ön bilgileri verdi. Kemoterapim rutin seyrinde devam edecek bu arada uygun donör bulunacaktı. Herhangi bir komplikasyon yaşanmaması durumda ilik naklinin kökten çözüm olduğunu söyledi.

Sanki aylardır yaşadığım şeyler çok kolaymış gibi önümde beni bekleyen çok zor 30+90 gün olduğunu öğrenmiştim. İlik naklinin tedavi gördüğüm hastanede değil farklı bir hastanede farklı bir doktor tarafından yapılacağını söyledi ve bizi hemen nakli yapacak olan Profesör Doktor Zafer Bey’e yönlendirdi.

Ailecek gidip kendisiyle tanıştık. Hastaneyi gezdik. Kendisinin önerisi üzerine önce kardeşimin iliğine bakıldı, uymadı. Ardından anneminkine bakıldı o da yeteri kadar uymadı. Bu durumlarda genelde Türkiye İlik Bankası'na bakıldığını söyledi. Ben ilik bankasından sonuç beklerken  telefon çaldı. Yine daha önce gündemde olmayan bir şeyden bahsedildi; Otolog nakil. Yani donöre gerek olmadan kendi kemik iliğim iyileştirilerek tekrar bana nakil ediliyormuş. Sanki yeteri kadar bilinmeyen yokmuş gibi denklemim oldu 5 bilinmeyenli matematik denklemi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir yandan deliler gibi iliklerime kadar korkuyorum, bir yandan da bir an önce olsun bitsin istiyorum.

Bu işlemlerin olmasına  4-5 hafta vardır diye düşünürken bir kaç güne hastaneye yatış yapıp iliklerimi toplatacağımı öğrendim. Eteklerim iyice tutuştu. Bir yandan da içimi iyileşme heyecanı sardı. 20 Kasım Pazartesi günü hastaneye geldim. Önce kan tahlili yapıldı. Sonuçlarım uygun çıksaydı ilik toplanmaya başlanacaktı fakat ne yazık ki sonuçlar yeteri kadar yüksek değildi. 24 Kasım Perşembe gününe kadar her gün Gebze’ye Anadolu Sağlık Merkezi’ne gittim, yapılan tahliller sonucunda kök hücre miktarım toplanacak kadar yükselmemişti. İlik naklini gerçekleştirecek olan doktorum Zafer Bey 15 gün boyunca dinleneceğimi ardından takviye iğneler ile birlikte tekrar kök hücrelerimin durumunun kontrol edileceğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

11 Aralık Pazartesi günü kök hücrelerimin toplanmaya hazır olduğunu öğrendim.10 aydır gördüğüm yoğun kemoterapilerden dolayı el üstü ve kol damarlarım fazla incelmişti, bu durumda aferez bölümü boynuma kateter takılması gerektiğini söyledi ve beni ameliyathaneye yönlendirdi. Kısa bir işlemin sonunda artık boynumdan sarkan 3 tane boru vardı. Hemen o gün kök hücre toplanmaya başlandı ve önümüzdeki 4 gün boyunca 5’er saat bu işlem devam etti. 

Perşembe günü işlem bittikten sonra boynumda ki kateter çıkarıldı ve ben 2 Ocak Salı günü hastaneye yatmak üzere Gebze’den ayrıldım.

Tahmin edersiniz ki özgür olduğum 15 günü tatildeymişçesine yaşadım. İznim olduğunca dışarı çıktım, arkadaşlarımı gördüm, sinemaya gittim hatta peruklarıma bakım yaptırmak için şu kel halimle kuaföre bile gittim.

3-5 yakın arkadaşımla unutulmaz bir yılbaşı gecesi yaşadım. Tahmin edersiniz ki 1 Ocak günüm bir hayli gergin ve stresli geçti.

2 Ocak sabahı bir aylık bavullarımızla beraber Gebze Anadolu Sağlık Merkezine yatış yaptık. Nakil olacağım kata girerken duygusal anlar yaşadım, ardından annem ile 30 gün çıkamayacağımız ve ziyaretçi kabul edilmeyen 5104 numaralı odaya yerleştik.

Bugün herhangi bir işlem uygulanmadı. 3 Ocak sabahı doktor vizitesi ile uyandım. Saat 11 e doğru ameliyathaneye indirildim. Bu sefer boynuma sağ taraftan kateter takıldı. Narkozun etkisiyle bütün gün uyukladım. 

Saat 18.00’de kemoterapim başladı saat 21.00’e kadar devam etti. Önümüzde ki 6 gün boyunca ağır kemoterapilerim devam edecek ve 7’nci gün yani 10.01.2018 tarihinde ilik naklim gerçekleşecek.

Gerginim, çok korkuyorum. 10 aydır yaşadığım bu zorlu süreçte bir şey öğrendim; acılar da paylaşınca azalır, mutluluklar paylaşınca çoğalır, yani kısacası hayattaki her şey paylaşınca güzel. 10 Ocak’tan itibaren her gün yaşadığım tecrübeleri sizlerle paylaşacağım. Elimden geldiğince bana sorduğunuz soruları cevaplayacağım. Bu süreçte beni takip edip bana destek olursanız çok sevinirim. Haydi gelin birlikte görelim ilik nakli nedir ve nasıl üstesinden gelinir.

Iris Mercan

irismercan@hotmail.com