Kardak'a ilk çıkan SAT komandosundan Hulusi Akar'a eleştiri

Kardak'a ilk çıkan SAT komandosundan Hulusi Akar'a eleştiri

Türkiye ile Yunanistan arasında gerginleşen ilişkilerde 11 yıl sonra Genelkurmay Başkanının ziyaretiyle yeniden gündeme gelen Kardak kayalıklarına 1996'da yapılan operasyona katılan emekli SAT komandosu Ali Türkşen, Hulusi Akar'ı eleştirdi. Ziyareti "Hiçbir amaca hizmet etmeyen bir hareket" diye niteleyen Türkşen, "Güç gösterisi deseniz değil. Zaten uzun süredir birçok işgale sessiz kalınıyordu. Kısacası Genelkurmay Başkanı'nın Kardak ziyaretini anlamadım. Bana anlamsız geldi" dedi.

Yunanistan'ın darbeci 8 askeri iade etmemesinin ardından gerilen ilişkiler Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Kardak kayalıklarını ziyaretiyle yeni bir aşamaya taşındı. İki ülkeden kayalıkların çevresinde karşılıklı hamleler sürerken 1996'daki krizde bu kayalıklara çıkan SAT komandoları arasında yer alan eski SAT komandosu emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, ziyareti değerlendirdi.

Sözcü gazetesine konuşan Ali Türkşen, Hulusi Akar'ın Kardak ziyaretini, "Hiçbir amaca hizmet etmeyen bir hareket oldu. Güç gösterisi deseniz değil. Zaten uzun süredir birçok işgale sessiz kalınıyordu. Kısacası Genelkurmay Başkanı'nın Kardak ziyaretini anlamadım. Bana anlamsız geldi" diye değerlendirdi.

Türkşen, Ege adalarına ilişkin, "Ege'de üzerinde yerleşimi olmasa da stratejik önemi büyük olan bazı adalarımıza Yunanistan sessiz sedasız el koydu. Bunu defalarca dile getirdim. Kimse ses çıkarmadı, çıkarmıyor. Bir süre sonra uluslararası mahkemelere başvursak bile 'Şimdiye kadar fark etmediniz mi?' diye soracaklardır bize" şeklinde konuştu.

Emekli Deniz Kurmay Albay Türkşen, "Sonunda Yunanistan, İzmir Karaburun'dan balık tutmak için denize atacağımız oltaya bile “Çek şunu geri” diye karışır duruma gelecek. Akdeniz'e gelince, orada da Kıbrıs'ı unutmayalım, çünkü o da elden gidiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ali Türkşen, "Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Kardak Kayalıkları'na yaptığı ziyareti nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna da şu yanıtı verdi: "Sosyal medyada da konu olan ve hiçbir amaca hizmet etmeyen bir hareket oldu. Güç gösterisi deseniz değil. Zaten uzun süredir birçok işgale sessiz kalınıyordu. Kısacası Genelkurmay Başkanı'nın Kardak ziyaretini anlamadım. Bana anlamsız geldi."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS