Kasa çöpçü çıktı

Kasa çöpçü çıktı

'El Nino’ operasyonuyla yakalanan telefon dolandırıcılarının parayı Afyonkarahisar’da bir çöpçünün adına açtıkları hesapta tuttukları ortaya çıktı. Çöpçünün hesabındaki tutar dudak uçuklattı.

İstanbul’da binlerce banka müşterisi bilgileri dışında hesaplarının boşaltıldığını söyleyerek şikâyette bulundu. Bunun üzerine İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü çalışma başlattı. Tespitlere göre H.K. ve D.E., 2012’de öldürülerek bir kuyuya atılan TIR şoförü Mustafa Aksoy’un adına Afyonkarahisar’da ofis kiraladı. 

0850’li hat aldılar 

Ofiste çağrı merkezi kurulurken, bu isim adına İstanbul’daki bir telekomünikasyon şirketinden 0850’yle başlayan hatlar alındı. Çağrı merkezinden banka müşterileri aranarak sigorta ve kredi dosya masraflarının banka hesaplarına iade edileceği söylendi.

2 ayda 300 bin arama

Bu sayede güven telkin ederek müşterilerin kart ve şifre bilgileri alındı. Alınan bilgilerle yurtdışı sanal poslardan harcama işlemleri yapıldı. Ayrıca boşaltılan hesaplardan yönlendirilen hesaplara aktarılan paralar ATM’lerden çekildi. 2 ay süren çalışmada, 300 bin kişinin arandığı, binlerce kişinin banka bilgilerinin alınarak yaklaşık 5 milyon liralık vurgun yapıldığı belirlendi.

Operasyon 'El Nino'

Yapılan tespitlerin ardından İstanbul Siber Şube’de kurulan özel ekip Afyonkarahisar’daki çağrı merkezi ile diğer adreslerle İstanbul’daki evlere çarşamba günü eşzamanlı ‘El Nino’ adı verilen operasyon düzenlendi. 15 kişi gözaltına alındı. 

Çöpçüde 1.5 milyon

Operasyonun hedefindeki en ilginç kişi ise Afyonkarahisar Belediyesi’nde çöpçü olarak çalışan M.A. oldu. Polis, yaptığı araştırmada çete üyelerinin vurgun paralarını M.A adına açılan hesaba aktardıklarını belirledi. Çetenin M.A’ya aylık 1200 lira komisyon vererek hesabı açtırdıkları belirlendi. Sokakta kamyonetle çöp toplarken yakalanan M.A., polisin adına açılan hesapta 1.5 milyon lira olduğunu söylemesi üzerine büyük bir şaşkınlık yaşadı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS