Kedi Köyü mezarları oldu: İki dernek birbirine girdi

Kedi Köyü mezarları oldu: İki dernek birbirine girdi

Kedi Köyü mezarları oldu: İki dernek birbirine girdi

Antalya'da sokak hayvanlarını barındırmak için kurulan Kedi Köyü bazı hayvanlara mezar oldu; kentteki iki dernek birbirine düştü. İddialar ciddi. ASKODER, köydeki hayvanları yeni kurulan Kedi Şehri'ne taşırken, bazı hayvanları boşaltılan köyde ölüme terk etmekle suçlanıyor. Candostları Koruma Derneği'nce dava edilen ASKODER'in yöneticileri ise, ölen hayvanlarla ilgili boşalttıkları arazinin sahiplerini suçladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Antalya'da Kedi Köyü'nün ardından Kedi Şehri kurunca burada bakılan hayvanları yeni yere taşıyan Antalya Sokak Hayvanları Koruma Derneği (ASKODER) ciddi suçlamalarla karşı karşıya. Kentteki bir başka dernek, Candostları Koruma Derneği, ASKODER'i sahipleri para ödemeyen kedi ve köpekleri ölüm terk etmekle suçladı. Kedi Köyü'nde gömülü 4 kedi ve 4 köpek bulununca iki dernek mahkemelik oldu.

İBB'den açıklama: Kuyu kanlı ishal olmuş

İstanbul'dayken izlediği "Mandıra Filozofu" filminden etkilenerek Antalya'ya yerleşen Mehmet ve Müjgan Orhan çifti, Antalya Sokak Hayvanları Koruma Derneği'ni (ASKODER) ardından da Doyran'da kiraladıkları bir arazide Kedi Köyü'nü kurdu. Çift, kapılarını köpeklere de açtı ve sokak hayvanlarını beslemeye başladı. Bir süre sonra Kedi Şehri kurmaya karar verince de kedileri köyden yeni kurulan şehre taşıdı.

'Kuyu' karantinaya mı alındı?

Sonrasında yaşananlar ise ASKODER ile kentteki bir başka hayvansever derneğini, Candostları Koruma Derneği'ni birbirine düşürdü. Son dönemde ASKODER'in sosyal medyada köpeklerden hiç bahsetmediğini fark ettiklerini belirten Candostları Koruma Derneği üyeleri, köpeklerini, Kedi Köyü'ne bırakanlara ulaştıklarında şaşkınlık verici bir tabloyla karşılaştıklarını söyledi. Candostları Koruma Derneği Başkanı Arife Yanık, "Bu köpeklerin sahiplerinden köpeklerin Kedi Şehri'ne taşınması için para talep edilmiş. Para vermeyince köpekler Kedi Köyü'nde bırakılmış" dedi. 

Balıkesir'de sokak kedilerine dubleks ev

'Terk edilen hayvanlar açlıktan ölmüş'

Yanık, Kedi Köyü'nün bulunduğu arazinin sahibinin, Mehmet Orhan'ın kedileri götürdüğünü, ancak köpekleri arazisinde terk ettiğini anlattığını belirterek, şöyle konuştu:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Arazi sahibi, Mehmet Orhan'ın bir haftadır hiç uğramadığını, kalan hayvanların açlık, hastalıktan öldüğünü ve bir köpeği de çöpe attığını belirtti. Çöpe baktığımızda inanılmaz bir görüntü ile karşılaştık ve hasta köpeği ölüme terk ettiğini fark ettik. Köpeği arazi sahibinin aracı ile bakım evine götürdük. Arazi sahibi bir haftadır orada olduklarını, hayvanları doyurmaya çalıştıklarını ancak yeterli olamadıklarını anlattı. Köpeklerin açlıktan kedileri yemiş olabileceğini anlattı."

Dünyadaki en iyi 10 evcil hayvan fotoğrafçısı

5 köpek aynı anda nasıl ölür?

Yaralı köpeğin tedavisi barınakta yapıldığı sırada Mehmet Orhan'ın saldırısına uğradığını iddia eden Arife Yanık, Kedi Köyü'nde tekrar yaptıkları araştırmada, gömülü 4 köpek ile 4 kedi bulduklarını söyledi. Yanık, “Manzara dehşet vericiydi. 4 sağlıklı köpek aynı anda nasıl ölmüştü? Jandarma ve savcılığa suç duyurusunda bulunduk" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ölü hayvanlar, belediye ekiplerince gömülmek üzere daha uygun bir yere taşındı.

İddiaları yalanladı

ASKODER Başkanı Mehmet Orhan ise ölü bulunan köpeklerin Acar Özlem'e ait olduğunu, hayvanları geçici süre ile Kedi Köyü'ne bıraktığını söyledi. Orhan, şunları söyledi: “Kedi Şehri'ne taşınacağımız için Acar Özlem'in bu köpekleri almasını istedik, ama kendisi bir türlü gelip almadı. Köpekleri Kedi Köyü'ne götüremedik. Köpekleri arazi sahibinin oğlu zehirlemiş olabilir. Çünkü kendisi burada keçi beslemek istediğini ve köpeklerin burada olmasını istemediğini bize anlatmıştı. Candostları Koruma Derneği bize iftira atıyor. Biz birçok şeyden vazgeçip bu hayvanları beslemeye çalışıyoruz."