Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Muharrem İnce'nin kampanyasına 13 bin lira bağış

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Muharrem İnce'nin kampanyasına 13 bin lira bağış © AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin seçim kampanyasına 13 bin TL bağışta bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin seçim kampanyasına 13 bin TL bağışta bulundu.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ilgili kararı uyarınca 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı seçiminde yarışan adaylar seçim kampanyaları için bağış ve yardım alabiliyor. Ancak bir kişi tarafından bir adaya en fazla 13 bin 916 lira yardım yapılabiliyor. Bu tutarın üzerindeki miktarın ise Hazine'ye devri öngörülüyor.

YSK'nın kararına göre adaylara, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyrukluğunda olmayan gerçek kişilerden bağış ve yardım yapılamıyor. Adaylar sadece nakdi yardım alabiliyor, ayni yardım kabul edemiyor.

Bir kişinin her bir adaya yapabileceği nakdi yardım miktarı ise, her bir tur için en yüksek devlet memuruna mali haklar kapsamında fiilen yapılmakta olan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarı olan 13 bin 916 lirayı geçemiyor.

Veraset ve intikal vergisinden muaf tutulacak olan bağış ve yardımlar dışında adayların ödünç niteliğinde para kabul etmesine izin verilmiyor.

Adaylar 2 bin liraya kadar nakdi yardımları makbuz karşılığında ve aynı gün seçim hesabına yatırmak üzere alabiliyor. Bu miktarın üzerindeki nakdi yardımlar ise adayların "Seçim Hesabı" olarak açtırdıkları ve YSK'ya bildirdikleri bir banka hesabına, bağış yapan tarafından yatırılabiliyor. Ayrıca bağış ve yardımlar sadece seçim harcamalarında kullanılacak ve başka bir amaç için tahsis edilemeyecek.

Adaylığın kesinleşmesinden seçim sonuçlarının kesinleşmesine kadar geçen dönemde bağış ve yardımlar ile yapılan harcamalar YSK tarafından tasdik edilen listelere kaydedilecek.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS