Kenan Evren nereye gömülecek?

Kenan Evren nereye gömülecek?

7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in cenaze töreni için ailesi kararını verdi. Kenan Evren devlet töreniyle gömülecek. Ancak ailesi Meclis'te töreni veto etti. Evren için sadece Genelkurmay'da tören yapılmasına izin verdi. Kenan Evren Ankara'da Devlet Mezarlığı'na gömülecek.

Hürriyet Gazetesi'nden Uğur Ergan  - Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, 7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in cenaze töreni için ailesi kararını verdi. Kenan Evren devlet töreniyle gömülecek. Ancak ailesi Meclis'te töreni veto etti. Evren için sadece Genelkurmay'da tören yapılmasına izin verdi. Kenan Evren Ankara'da Devlet Mezarlığı'na gömülecek.


12 Eylül askeri darbesinin lideri, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yargılandığı ve ağırlaştırılmış müebbet hapse, rütbelerinin sökülmesine mahkum edildiği dava kesin karara bağlanmadığından, son yolculuğuna hiçbir ünvanını ve hakkını yitirmeden uğurlanacak. Ailenin isteği doğrultusunda Evren 'yuva'sından Generkurmay'dan uğurlanacak.

12 Eylül darbesini anlatan filmler...


Kenan Evren'in ailesinden veto


12 Eylül askeri darbesinin lideri, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ölümünün ardından, ailesinin devlet töreni isteyip istemediği, törenin nerede ve nasıl yapılacağı merak konusu oldu. Evren'in yaşamını yitirmesinin ardından, aile dün sabah törenle ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Evren'in, darbeden 30 yıl sonra yargılanmasını ve hasta olarak sorgulanmasını "haksız" bulan aile, Meclis'te tören yapılmaması kararı aldı. Törenin nasıl yapılacağı konusunda protokol çalışmalarını yürüten Dışişleri Bakanlığı ile de istişarelerde bulunuldu.


Aile sadece 'Genelkurmay' dedi


Aile, hükümete, devlet töreni yapılmasını istediklerini ancak son törenin Meclis'te yapılmasını istemediklerini bildirdi. Aile, Meclis yerine Kenan Evren'in "yuvası" olarak gördüğü Genelkurmay Başkanlığı'nda yapılacak törenden sonra cenaze namazının kılınmasını talep etti. Aile, Evren'in Devlet Mezarlığı'nda defnedilmesini istedi.


Aile Meclis Töreni'ne niye karşı çıktı


Ailenin, Meclis'te tören yapılmasını birkaç nedenden dolayı istemediği bildirildi. Evren'in damadı Erkan Gürvit, "Meclis'te töreni aile olarak uygun görmedik. Bu kararı verirken Meclis'in kapalı olması ve vekillerin seçim çalışmaları nedeniyle Ankara dışında bulunmalarını dikkate aldık" dedi.


Aileye yakın kaynaklar ise Evren'in, yargılanmasına yol açan süreçte siyasilerin ve Meclis'in tutumuna çok üzülmesinden dolayı "yuvası" olarak gördüğü Genelkurmay Başkanlığı'ndaki törenin tercih edildiğini söyledi.


Kenan Evren'in cenaze programı


Evren'in cenazesi yarın GATA'da yapılacak törenin ardından Genelkurmay Başkanlığı'na getirilecek. Burada Evren için resmi tören yapılacak. Törene, devletin üst düzey bütün isimlerinin katılması bekleniyor. Törenin ardından cenaze bilkent'teki Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kılınacak namazın ardından Devlet Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Cenaze için, devletin üst düzey isimlerinin cenaze namazlarının kılındığı Kocatepe Camii yerine daha küçük ve merkeze daha uzak olan Akseki Camii'nin seçilmesi de dikkati çekti. Bunun da cenazeye gelebilecek ve tepki gösterebilecek olası kişilere karşı alınmış bir önlem olduğu değerlendirmesi yapıldı.


İktidardan 'taziye' mesajı çıkmadı


Evren'in ölümünün ardından hem Cumhurbaşkanlığı'nın hem de Genelkurmay'ın taziye mesajı yayımlamaması dikkati çekti. Bu tip durumlarda genellikle başsağlığı mesajı yayımlayan Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı, önceki gece ve dün gün boyu mesaj yayımlamadı.


Devlet töreni kimler için yapılıyor?


2 aralık 2006 tarihinde yürürlüğe giren Devlet Cenaze Töreni Yönetmeliği'ne göre vefat eden cumhurbaşkanları için devlet töreni düzenleniyor. Evren için devlet töreni düzenlenmemesi 2 durumda gerçekleşebilir. Birincisi bakanlar kurulu kararı. İkincisi ise, ailesinin bu töreni tercih etmemesi yoluyla olur.
Bu nedenle 12 Eylül davasında müebbet hapisle cezalandırılan Kenan Evren'in devlet töreni ile defnedilmesinin önünde herhangi bir yasal engel bulunmuyor.


Devlet mezarlığı nedir?


Devlet Mezarlığı, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanları ile Kurtuluş Savaşı sırasında en az tümen komutanlığı yapmış ve 1988 yılında Genelkurmay Başkanı'nın politik kriterlerine uyan (Sakallı Nurettin Paşa politik kriterlere uygun bulunmamıştır) 61 komutanın mezarlarının yer aldığı 1988 yılında hizmete açılmış "anıt-park" niteliğindeki mezarlıktır.


Ankara'da, Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde yer alır. 536.000 metrekarelik alanda yer alan ve 356.000 metrekaresi yeşil alan olan park halka açıktır. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yönetilir.


İngiliz basını: ''Türkiye Kenan Evren'in etkisinden hala kurtulamadı''


Evren dendiğinde aklıma gelenler

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS