Kenan Evren'in cenazesi Genelkurmaylığa götürüldü

Kenan Evren'in cenazesi Genelkurmaylığa götürüldü

Vefat eden 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren için Genelkurmay Karargahı'nda cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine, Genelkurmay Başkanı Vekili ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çevik Bir, eski bakanlardan İsmet Sezgin ile Mehmet Ağar, Fenerbahçe Kulübü 2. Başkanı Nihat Özdemir, eski Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Şen de katıldı

Gülhane Askeri Tıp Akademisinden (GATA) askeri cenaze aracıyla alınan Evren'in naaşı, Genelkurmay Karargahı'na getirildi. Burada askerlerin omuzlarına alınan naaş, törenin yapılacağı alana taşındı. Kenan Evren'in Türk bayrağına sarılı naaşı, askerler tarafındankatafalka alındı. Katafalkın yanında Evren'in fotoğrafı ve madalyaları yer aldı. Askerlerin cenazenin başında sırayla nöbet tuttuğu törende, saygı geçişi yapıldı. 7. Cumhurbaşkanı Evren'in ailesi ve yakınlarının da katıldığı tören sonunda, Evren'in naaşı, askerlerin omuzunda cenaze aracına konuldu. Cenaze aracının karargahtan ayrılması sırasında, askerler selam durarak uğurladı. Kenan Evren'in naaşını taşıyan araç, cenaze namazının kılınacağı Ahmet Akseki Camisi'ne hareket etti.Genelkurmay Karargahındaki törene, basın mensupları alınmadı.


Kenan Evren'in cenazesinde protesto!..


Cenaze törenine, Genelkurmay Başkanı Vekili ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çevik Bir, eski bakanlardan İsmet Sezgin ile Mehmet Ağar, Fenerbahçe Kulübü 2. Başkanı Nihat Özdemir, eski Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Şen, eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile Afganistan Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticileri de katıldı.


Törende, Prof. Dr. Celal Şengör'ün "Sana müteşekkiriz. Nur içinde yat komutanım" yazılı çelengi ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı, Evren ailesi ve Ergenekon Partisi'nin gönderdiği çelenkler dikkat çekti. Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerden ise törene katılım gerçekleşmedi. Kenan Evren'in yakınlarından birinin, taziyeler sırasında, "Vefa bilenler sağ olsun" şeklindeki sözleri duyuldu.


"Herkes kendinden sorumlu. Hiç kimse mükemmel değil"


Törene katılan Mehmet Ağar, gazetecilerin "Siyasi partilerden ve devlet erkanından katılımın olmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz" şeklindeki sorusu üzerine, "siyaseti bıraktım" yanıtını verdi.Ali Şen de spor camiasını temsil ettiğini belirterek, "Spor camiasından ben varım, yetmiyor mu" dedi. Kenan Evren gibi herkesin ölümü bir gün tadacağını anımsatan Şen, "En son geçen hafta konuşmuştum, gayet iyiydi. 'Bodrum'a geleceğim, böreği hazırla' diyordu. Rumeli böreğini pek severdi. Hakk'ın rahmetine kavuştu, takdiri ilahi. Hayat böyle. Allah rahmet eylesin" diye konuştu.


Siyasi parti temsilcilerinden törene katılımın olmamasına ilişkin Şen, şunları kaydetti: "Herkes kendinden sorumlu. Hiç kimse mükemmel değil. Herkesin görevini yaptığı gibi Kenan Evren Paşa da yaptı. 17. Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı, 1980 yılında halkın istediği tüm insanlar, 11 Eylül'de 'Paşa neredesin' diyordu. 13 Eylül'de insanlar, çok alkışladı, sonra Türk halkı yüzde92'lerde oy verdi. Hem cumhurbaşkanlığını hem yeni anayasayı onayladılar. Bugün, ülkemiz o anayasa ile yönetiliyor. Böyle bir çoğunluk, demokratik ülkelerde çok az görülür."Haklarını helal etmediler


12 Eylül Mağduru Ülkücüler Komisyonu Başkanı Remzi Çayır, "Millet iradesini, parlamentoyu silah zoruyla kapatmış, kendi kararlarını 'yasa' diye topluma dayatmış bir darbecinin el üstünde taşınmasını reddediyoruz" dedi.


Aynı zamanda "Milli İttifak"ın Ankara Milletvekili adayı Çayır ile komisyon üyeleri, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evre'nin vefatı nedeniyle Güvenpark'ta toplandı. Grup adına açıklama yapan Çayır, 12 Eylül askeri müdahalesinin ezasını, işkencesini, idamını ve sürgününü yaşadıklarını belirterek, "Bir dönemin karanlık lideri Kenan Evren'in devlet töreniyle defnedilmesini kabul etmiyoruz" dedi.


Kenan Evren'in cenaze töreninden fotoğraflar


Çayır, "yaşanan durumu, demokrasiye ve insan haklarına vurulmuş bir darbe" olarak niteleyerek, şu ifadeleri kullandı: "Bir milyon insanın gözaltına alındığı, 2 milyona yakın insanın fişlendiği, 300 kişinin mahpushanelerde işkence sonucu öldüğü, bir sağdan, bir soldan 50 kişinin idam edildiği, 43 kişinin o işkencelerden ötürü intihar ettiği bir dönemden bahsediyoruz. Karanlık bir dönemin mimarı Kenan Evren'in hala devlet başkanı sıfatıyla muamele görmesi kabul edilemez. Millet iradesini, parlamentoyu silah zoruyla kapatmış, kendi kararlarını yasa diye topluma dayatmış bir darbecinin el üstünde taşınmasını reddediyoruz."


Diktatörlerin son yolculuklarının, ibretialem için devlet töreniyle değil, hafızalara kazınacak başka metotla defnedilmesi gerektiğini savunan Çayır, "Darbecilere, diktatörlere, onlara yatıklık edenlere, onlara taltif edenlere hakkımızı helal etmiyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Gruptakiler, Çayır'ın,"Evren'e hakkınızı helal ediyor musunuz?" sorusuna, sırtlarını dönerek "Hayır" cevabı verdi.


Kenan Evren'in helvasını yediler


Evren dendiğinde aklıma gelenler

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS