Kılıçdaroğlu, Bahçeli'ye neden başbakanlık teklif ettiğini açıkladı

Kılıçdaroğlu, Bahçeli'ye neden başbakanlık teklif ettiğini açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli’ye neden "Birlikte hükümet kuralım, Başbakan sen ol" çağrısı yaptığını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bahçeli'ye başbakanlık çağrısına ilişkin, "Öncelik Türkiye'dir. Türkiye'nin çıkarlarını düşünerek bu çağrıyı yaptım" dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'teki makamından 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Kocatepe Camisi'ndeki cenaze namazına katılmak üzere ayrılışı sırasında gazetecilerin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye başbakanlık konusunda çağrı yaptığına ilişkin haberlerle ilgili sorularını yanıtladı.


"Çağrı yaptık. Dolayısıyla söylenecek fazla bir şey yok" diyen Kılıçdaroğlu, "Öncelik Türkiye'dir. Türkiye'nin çıkarlarını düşünerek bu çağrıyı yaptım" ifadelerini kullandı.


Baykal-Erdoğan görüşmesiyle ilgili çok çarpıcı bir detayı açıkladı


Bahçeli yanıt verdi mi?


Kılıçdaroğlu, "Sayın Bahçeli'den bir yanıt geldi mi?" sorusuna ise "Hayır henüz daha bir şey gelmedi" karşılığını verdi.


Meclis Başkanı adayı henüz belli değil


Meclis Başkanlığı seçim sürecisinin başlayacağı hatırlatılarak, CHP'nin adayının belli olup olmadığının sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, "Hayır" dedi.


Kılıçdaroğlu'ndan flaş koalisyon hamlesi


"Azınlık hükümetinin son seçenek olması gerekir"


Öte yandan, Kılıçdaroğlu, Demirel için Meclis'te düzenlenen devlet töreninin ardından makamına gidişinde de gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Bir soru üzerine siyasetin eski alışkanlıklarından kurtulması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "önemli olanın hangi partinin, hangi parti ile koalisyon yapacağı değil, hangi ilkeler etrafında koalisyon yapılacağı olduğunu" belirtti.


TÜSİAD ile CHP görüştü


Kılıçdaroğlu, CHP'nin ilkelerini 14 madde halinde açıkladığını hatırlatarak, "Diğer siyasal partiler de ilkelerini açıklarlar, sonra bakarız hangi partilerin ilkeleri birbiriyle benzeşiyor veya yakın, oturur onlar kendi aralarında konuşurlar ve hükümet kurarlar" dedi.


Kılıçdaroğlu, azınlık hükümetine ilişkin soru üzerine de "Azınlık hükümetinin son seçenek olması gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS