Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'ndan seçim değerlendirmesi

Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'ndan seçim değerlendirmesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Ankara Adayı Mansur Yavaş ve CHP İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu, yerel seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçim sonuçlarına ilişkin, "Bütün bu adaletsizlikleri yaşadık ama halk demokrasiden yana tavrını koydu, demokrasiyi seçti. Bu, bizim için çok önemli bir ışık." dedi.


Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısına, Afrin'de şehit olan askere Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı dileyerek başladı.


Malatya'nın Pütürge ilçesindeki olayda Saadet Partililerin hayatını kaybettiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na ve hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı diledi. Kılıçdaroğlu, bir daha böyle olayların yaşanmaması temennisinde bulundu.


"Yerel seçimi gerçekleştirdik, oylarımızı kullandık. Öncelikle şunu ifade etmek isterim, bugüne kadar çok sayıda seçim yaşadık ama ilk kez bu kadar adaletsiz bir seçimle karşı karşıya kaldık. İftira kampanyaları mı dersiniz, başka şeyler mi dersiniz..." diyen Kılıçdaroğlu, medyanın iktidar kontrolünde olduğunu herkesin bildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:


"Bütün bu adaletsizlikleri yaşadık ama halk demokrasiden yana tavrını koydu, demokrasiyi seçti. Bu, bizim için çok önemli bir ışık. Bütün baskılara, iftira kampanyalarına rağmen halk demokrasiden yana tavrını koydu. Bu sadece bizim insanımız, bizim ülkemiz için değil, dünyanın bütün demokratları da Türkiye'deki bu tablodan ötürü emin olun rahatlamışlardır. Çünkü Türkiye'de demokrasinin gelişmesi ve kökleşmesi sadece kendi ülkesi için değil, bölge için de son derece önemlidir. Çünkü Türkiye özellikle mazlum ülkeler tarafından örnek alınan bir ülkedir."


Konuşmasında İstanbul'daki seçimlere de değinen Kılıçdaroğlu, "İstanbul'da bizim elimizdeki verilere göre, Ekrem İmamoğlu kazanmış durumda. Bizi üzen şu, başbakanlık, meclis başkanlığı yapmış birisinin daha elinde veri olmadan 'biz kazandık' diye ortaya çıkması ve yangından mal kaçırır gibi açıklama yapmasını Binali Bey'e yakıştıramadık." şeklinde konuştu.Kılıçdaroğlu, bütün ıslak imzalı tutanaklara, ellerindeki verilere soğukkanlılıkla baktıklarını belirterek, şunları ifade etti:


"Buradan İstanbul'daki, örgütteki bütün arkadaşlarıma sesleniyorum; 48 saat hiç kimse uyumayacak. Sandıklar terk edilmeyecek. Birleştirme tutanakları mutlaka sizin yanınızda tutulacak. Göreceksiniz İstanbul'a da bahar gelecek. Tıpkı Ankara'ya baharın geldiği gibi. Bütün baskılara, iftira kampanyalarına rağmen bir başarı elde ediyoruz. Başarımızı biz, Türkiye'de 81 milyonun başarısı olarak görüyoruz. 81 milyon insanın demokrasiye olan özlemi olarak görüyoruz. Bunu asla bir zafer olarak telaffuz etmiyoruz. Zafer düşmana karşı kazanılır. Zafer değil, bir başarı bu. Dolayısıyla demokratik açıdan da insani açıdan da yapılan bir seçim ve bu seçimden elde edilen bir başarı sadece bizim açımızdan değil, dünya açısından da memnuniyetle karşılanacaktır Türkiye'de demokrasi gelişiyor diye."


Kılıçdaroğlu, bu seçimlerde Ankara'yı, Adana'yı, Antalya'yı, Mersin'i, Kırşehir'i bir ilçe hariç bütün ilçeleriyle Artvin'i, Ardahan'ı, Bolu'yu, Bilecik'i kazandıklarını dile getirerek, "Kazanan aslında Türkiye. Bu illerdeki bütün vatandaşlarımız kazandı diye bakıyoruz biz." diye konuştu.


Seçimin sıcaklığı geçtikten sonra Türkiye'nin tekrar ekonomi gündemine döneceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, mutfakta ciddi bir yangın olduğunu söyledi.


Kendilerinin 11 Ağustos 2018'de, "Türkiye bu ekonomik krizden nasıl çıkar" diye 13 madde açıkladıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, bunların hiçbirinin iktidar sahipleri tarafından uygulanmadığını kaydetti.


Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:


"Eksiktir diyebilirlerdi, eleştirebilirlerdi ama 13 maddenin hiçbirisi uygulanmadı. Türkiye seçimden sonra iktidarın alacağı daha sert önlemlerle mutfaktaki yangının dozunu artıracaktır. Bunu hepimiz biliyoruz, iktidar sahipleri de bunu biliyor. En büyük endişemiz de gidip yine IMF'nin kapısını çalmalarıdır. Bunun da tüm göstergeleri var. Biz yine sorumluluğunun bilincinde olan bir parti olarak, ekonomik krizin aşılması konusunda bize düşen her görevi yerine getirmeye hazırız. İyi ki ekonomik kriz oldu diye özel bir fırsatçılığa takılmak istemiyoruz. Tam tersine bir ekonomik kriz var, mutfakta yangın var ve bunun aşılması için siyaseten ne gerekiyorsa biz her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız."


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e yürekten teşekkür ettiklerini dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, "Millet İttifakı'nın gösterdiği çaba her şeyin üstündedir ve demokrasi kazanımında Millet İttifakının gösterdiği çaba Türkiye demokrasi tarihinde yerini alacaktır. Ben kendisine ve arkadaşlarına yürekten teşekkür ediyorum. Balıkesir'de, Uşak'ta CHP'li arkadaşlarıma seslenmek istiyorum, mutlaka sandıklara sahip çıkın, orada da İYİ Parti'nin adaylarının kazanması için elinizden gelen her türlü çabayı gösterin." açıklamasını yaptı.EKREM İMAMOĞLU: KAZANDIĞIMIZI BİLİYORUM


 CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, az önce yaptığı açıklamada "İstanbul halkımıza ve Türkiye’ye şu anda girdiğimiz veriler üzerinden İstanbul’u kazandığımız ortadadır. Süreç hayırlı ve uğurlu olsun." dedi.


Ekrem İmamoğlu basın mensuplarının karşısına geçerek şu konuşmayı yaptı:


"Değerli basın mensubu arkadaşlarım, şu an saat 02.21 geçiyor. Üç saati aşkın süredir Anadolu Ajansı giriş yapmamaya devam etmektedir. Tabi cümlelerimi tekrarlayacağım. Üzülerek tekrarlayacağım. AA görevini yapmayarak Türkiyemizin demokrasi sürecindeki en önemli kurumlardan birisi olarak bence vazifesini yerine getirmemiştir. Kınamamı yineliyorum. Bu süreçte yaşattıkları Türkiye tarihine acı bir not olarak düşülecektir. 


Zira Türkiye’nin tarihi kurumlarıyla çok büyük bir yol yürüyüşü olmazsa sıkıntılar baş gösterir. Bu bağlamda yine ben AA yetkililerine, sorumlu olan kurumları, bakanlıkları herkesi göreve çağırıyoruz. 


Takip etmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin hiçbir kamu kurumu siyasallaşamaz. Bu anlamda herkesi göreve davet ederken, tekrar Anadolu Ajansı’nı kınıyorum. Gerekli işlemlerin yapılacağını belirtiyorum. Partimizin genel merkezimizin tüm kurumları çalışma halindedir. Bir heyetin de AA’ya gittiğini belirtmek istiyorum. 


Burada en önemli konu, sahada büyük rol üstlenen görev alan tüm arkadaşlarıma yapacağım çağrı… Süreç devam etmektedir. İlçe seçim kurullarında görev alan arkadaşlarımı süreç tamamlanana kadar orada nöbet tutmalarını ve orayı asla terk etmemelerini söylemek istiyorum.


Girilmeyen 100 sandık vardır. 1 sandıkta 300 civarında oy vardır. Yaptığımız ortalama hesaba göre de yüzde 85 oranında geçerli oy hesabı vardır. Girilen 30 bin 86 sandıkta aramızdaki fark 29 bin 408’dir. Yani biz öndeyiz. Oyları söylüyorum. 4 milyon 155 bin 966 bizim sistemimizde, benim aldığım oy olarak girilmiştir. Rakibimizin aldığı oy 4 milyon 126 bin 558’dir. 


Tahmin ediyorum daha kesin hatlarıyla bir açıklamamız daha olacak. 29 bin 408. Kalan sandıklarda da ortalama üzerinden gidiyorum geçerli oy sayısı 25 bin 500 civarında olacaktır. Aradaki farkın kapanma ihtimali şu saat itibariyle kalmamıştır. 


İstanbul halkımıza ve Türkiye’ye şu anda girdiğimiz veriler üzerinden İstanbul’u kazandığımız ortadadır. Süreç hayırlı ve uğurlu olsun. Olası manipülasyonlara karşı uyku yoktur. Bütün sandık görevlileri, bütün ilçe seçim kurullarında görevli arkadaşlarımız asla görevlerini terk etmemelidir. Bu bir vatandaşlık görevidir. Bu Türkiye Cumhuriyeti demokrasi sürecinin en önemli kahramanlık görevidir.


Keşke saatlerdir beklediğimiz bu açıklamayı Türkiye’nin iletişimdeki yetkili kurulu açıklasaydı. Takibe devam ediyoruz. İstanbul’daki seçimin kazananı kaybedeni olmaz. 16 milyonluk İstanbul şehrinin tamamının kazanacağı süreci; en kısa zamanda İstanbul’a yaşatacağımızı, İstanbul’un tüm insanlarına burada duyuruyorum. Hayırlı uğurlu olsun."Mansur Yavaş'tan açıklama


CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, "Bugün hakkın yerini bulduğu ve Ankara'nın kazandığı büyük bir gündür. Ayrım yapmadan bu şehri kardeşçe kucaklayıp ileriye taşıyacağız." dedi.


Yavaş, seçim sonuçlarını takip ettiği CHP Genel Merkezi önünde toplanan kalabalığa seslendi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e teşekkür eden Yavaş, sandıklarda görev yapan, elini değil, vücudunu taşın altına koyan herkese ayrıca teşekkürlerini iletti.


Haberlerin vatandaşlara ulaşmasını sağlayan basın mensuplarına ve ailesine de teşekkür eden Yavaş, şükranların en güzelini, anlamlısını ise uğradığı büyük haksızlığa, iftiralara karşı kendisine dualarıyla siper olan annelere sunduğunu dile getirdi.


Yavaş, mazbatayı aldıktan sonra ilk yapacağı işin Kızılcahamam'a gidip, kendisine dualarıyla güç veren 91 yaşındaki kadını ziyaret etmek olacağını, onun şahsında tüm annelerin elini öpeceğini söyledi.


"Ankara'da kaybeden Özhaseki'dir"


Mansur Yavaş, bu sonucu bir zafer olarak görmediğini ifade ederek, şunları kaydetti:


"Bizim yenmek, yok etmek zorunda olduğumuz bir düşmanımız yok ki bir zafer olsun. Hak yerini bulacak, Ankara kazanacak dedik. Bugün hakkın yerini bulduğu ve Ankara'nın kazandığı büyük bir gündür. Ayrım yapmadan bu şehri kardeşçe kucaklayıp ileriye taşıyacağız. Bugün Ankara'nın helal oylarıyla hak yerini bulmuştur. Kazanan Ankaralı olacaktır. Bugün Ankara'da kaybeden Özhaseki'dir. Ancak kazanan demokrasimiz ve tüm partiler olmuştur."


"Atatürk'ün başkentine yakışır hizmet"


Bundan sonraki süreçte kendisine düşenin verdiği sözleri tutmak olduğunu dile getiren Yavaş, "Bugünden itibaren Ankara'da belediyecilikte adaletin baş üstünde taşınacağı, ehliyet ve liyakat dönemi başlamıştır. İşte bunun için hiç kimse kaybetmemiş, Ankara kazanmıştır. Tüm Ankara el ele kazanmıştır." şeklinde konuştu.


Yavaş, Ankara'da huzurun bereketle taçlanacağını vurgulayarak, Ankara'daki herkesin, belediye çalışanların huzur içinde olmalarını istedi.


Hukuka, ortak değerlere zeval getirmeyeceklerini, istişareye önem vereceklerini, siyasi görüşü ne olursa olsun bütün Ankara'ya hizmet edeceklerini vurgulayan Yavaş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkentine yaraşır hizmet vereceklerinin altını çizdi.


Yerel seçimde gözler geçersiz oylarda

Yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, İstanbul, Ankara ve Iğdır'da geçersiz olarak kayıtlara giren oyların, il ve ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz üzerine yeniden incelenmesi bekleniyor.


AA muhabirinin açılan sandıklardan alınan sonuçlar doğrultusunda derlediği bilgilere göre, toplam kayıtlı 57 milyon 93 bin 410 seçmenin 43 milyon 651 bin 815'i oy kullandı.


Seçime katılma oranı yüzde 83,99 olarak hesaplandı. Toplam oyların 1 milyon 395 bin 233'ü geçersiz sayıldı. Geçersiz oyların oranı yüzde 3,2 oldu.


Oyların yüzde 98,8'inin sayıldığı İstanbul'da toplam kayıtlı 10 milyon 570 bin 939 seçmenden 8 milyon 731 bin 330'u oy kullandı. Seçime katılım oranının yüzde 83,53 olarak gerçekleştiği İstanbul'da, 290 bin 394 oy geçersiz sayıldı.


Mevcut verilere göre İstanbul'da AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, 4 milyon 211 bin 219 oy alırken CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'na 4 milyon 106 bin 776 oy çıktı.


Yıldırım, oyların yüzde 48,71'ini, İmamoğlu ise yüzde 48,65'ini aldı.


Ankara'da toplam kayıtlı 3 milyon 925 bin 129 seçmenden 3 milyon 89 bin 645'i oy kullandı. Seçimde 3 milyon 10 bin 172 kişi oy kullanırken 79 bin 473 oy geçersiz sayıldı.


CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, yüzde 50,62 oy oranıyla 1 milyon 523 bin 819, AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki ise yüzde 47,20 ile 1 milyon 420 bin 855 oy aldı.


Iğdır'da toplam kayıtlı 56 bin 116 seçmenden 45 bin 818'i oy kullandı. MHP'nin önde tamamladığı seçimde bin 524 oy geçersiz sayıldı.


MHP Iğdır Belediye Başkan adayı İsa Yaşar Tezel'in, yüzde 49,01 oranla 21 bin 710 oy alarak yarışı önde tamamladığı seçimde, HDP Iğdır Belediye Başkan adayı Yaşar Akkuş, yüzde 47,39 oy oranıyla 20 bin 992'de kaldı.


Adaylar arasındaki oy farkının az olduğu seçim bölgelerinde, oranı yüksek olan geçersiz oyların partilerin itirazlarıyla yeniden değerlendirilmesi bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS