hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kılıçdaroğlu OHAL forumunda konuştu: 'Suçluyu yargı değil, siyasi otorite belirliyor'

  Kılıçdaroğlu OHAL forumunda konuştu: Suçluyu yargı değil, siyasi otorite belirliyor
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Suçluyu doğrudan siyasi otorite belirliyor.Geldiğimiz nokta FETÖ ile mücadele olmayı geçti, artık iktidara muhalif olanların tasfiye sürecini yaşıyoruz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "OHAL'de yeter" Forumunda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu, iktidarı hedef aldı, OHAL ile birlikte hukukun askıya alındığını, yargı bağımsızlığının ağır yaralar aldığını ve FETÖ ile mücadele denilerek Türkiye'de muhaliflerin hedef alındığını vurguladı. Kılıçdaroğlu'nun konuşması özetle şöyle: 

  "FETÖ örgütünün siyasi ayağı ortaya çıkarılabilirse, Türkiye gelecek açısından daha sağlam ve sağlıklı adımlar atabilecek. Ama bu aşama özenle ve büyük bir dikkatle toplumun gözünden kaçırılıyor. Sizi biraz geriye götürmek istiyorum. 15 Temmuz'dan hemen sonraya. İki 15 Temmuz var biliyorsunuz, halkın ve milletvekillerinin, bir de iktidarın 15 Temmuz'u. Halkın 15 Temmuz'u belli: Meydanlara çıkması, parlamentoda milletvekillerinin görev yapması, olası dikta yönetimine karşı çıkılması. 250 şehidimiz, binin üzerinde gazimiz var. Hiçbir tereddüdümüz yok bunda. Ama bir de 15 Temmuz'u fırsata çevirip, 20 Temmuz'da darbe yapanların 15 Temmuz'u vardı. Bizim karşı çıktığımız budur. 15 Temmuz'u fırsata çevirip 20 Temmuz'da siyasal darbe yapanlara biz karşı çıkıyoruz. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan AYM kararını tanımayan hakimlere sert sözler

  MGK'nın OHAL'le ilgili kararındaki cümleleri hatırlattı

  MGK 20 Temmuz'da toplandı ve OHAL ilanına karar verdi. MGK hangi gerekçeyle OHAL'i istedi? Kararı aynen okuyorum: 'Demokrasimizin hukuk devleti ilkesinin, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla Anayasamızın 120. maddesi gereği hükümete OHAL ilan edilmesi tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır.' Hiçbir  tereddüt yok, bu kadar net ve açık. Çok önemli bir cümle daha var, 'Bu tavsiye sadece ve sadece demokrasiye, hukuk devletine, hak ve özgürlüklere yönelik tehditlerin ortadan kaldırılması için çalışmaları kolaylaştırma amacına yöneliktir.' Bugün geldiğimiz noktaya bakın, hangi demokrasi, hangi hukuk  devleti, hangi insan hakları? Açıkça 20 Temmuz'da MGK'nın tavsiye kararının 180 derece tersi bir oluşum içinde şu anda Türkiye.

  İktidara güvenmediğimiz için OHAL'e hayır dedik

  O nedenle biz iktidara güvenmediğimiz için, FETÖ ile aynı menzile yürüyorlardı, onun için güvenmedik. Sizin OHAL'inize güvenmiyoruz dedik, parlamentoda hayır oyu vereceğiz dedik ve hayır oyu verdik. Bugün itibariyla CHP'nin ne kadar doğru bir tutum izlediğini toplumun artık görmesi lazım. Hukuk devletinin askıya alındığı bir süreci yaşıyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bugüne kadar 31 KHK çıkarıldı. 'Anayasada şu madde var', bunların hiçbir önemi yok. Siyasal iktidar, Anayasa Mahkemesi'nin eski kararından dönmesiyle KHK ile istediğini yapabilir hale gelmiştir.

  Bozdağ'dan AYM'nin kararına ilişkin yeni açıklama

  'Anayasa açıkça ihlal ediliyor'

  Anayasa artık açıkça ihlal ediliyor. Hükümet artık ben istediğimi yapar, KHK ile düzenlerim diyor. Bugün bir  KHK çıkarıp, Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş kanununu askıya alması hiç de şaşırtıcı gelmeyecektir. Bu giysiyi Türkiye'ye giydiren Anayasa Mahkemesi'nin oturup düşünmesi lazım. Kendilerine bir fırsat sunduk, sivillere dokunulmazlık ve giysi ile ilgili düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne taşıdık. Umarım akıl, hukuk galip gelir. 

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu: AYM'nin kararı bağlayıcıdır


  Kılıçdaroğlu: Yargıda hiyerarşi kalmadı

  'Hukukun olmadığı bir süreci yaşıyoruz, yargı birbirini tanımıyor'

  Bir darbe süreci yaşıyoruz' dedim, 20 Temmuz sivil darbesinin askeri darbelerden tek farkı şu: Askeri darbeleri yapanların apoletleri vardı, sivil darbeyi yapanların yok. Aynı menzile yürüyor, aynı uygulamaları yapıyorlar. Hatta bugün yaşadığımız süreç biraz daha ağır. Öyle bir noktaya geldik ki yargı artık birbirini tanımıyor, hiyerarşi kalmadı. En alttaki mahkeme ben Anayasa Mahkemesini tanımam diyor. Eğer suçluyu yargı değil de siyasi otorite belirliyorsa orada hukuk bitmiştir. Hukukun olmadığı bir süreci yaşıyoruz. Her ne kadar 153. maddede 'Anayasa Mahkemesinin kararları kesindir", 'ANayasa Mahkemesi kararları, yasama, yürütme, yargı organları, idareyi bağlar' dese de alt mahkeme 'Ben gerekli kararı aldım, senin kararını tanımıyorum, uygulamayacağım' diyor. Kuşkusuz yargı iflas etmiştir. Bütün yargıçları kast etmiyoruz. Vicdan sahibi olan ve hukuku esas alan yargıç sayısı az değildir. Ana aktör olan ve belirli davalara bakan mahkemelere bilinçli olarak yapılan atamalara bakıldığında Türkiye belirli bir sürecin içine bilinçli olarak sokulmuştur. Bizim anladığımız anlamda bir yargı artık Türkiye'de yoktur, suçluyu siyasi otorite belirlemektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başbakan Yıldırım'dan AYM kararı için ilk yorum

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Suçluyu doğrudan siyasi otorite belirliyor'

  Yargı bağımsızlığı Türkiye'de ağır yaralar almıştır. İstanbul İl Kongresinde, Hitler'in Adalet Müşavirinin bir söylemini gündeme getirmiştim. Bundan bazı çevreler alınganlık göstermiş. 1940'ların Almanyası'nı 21. yüzyılın Türkiyesi'nde yaşıyoruz. Hitler'in müşaviri, 'Vereceğiniz her kararda önce kendinize şunu sorun: Benim yerimde Führer olsaydı, ne karar verirdi'. Şimdi bu sürecin bir adım ötesine geçtik. Çünkü suçluyu doğrudan siyasi otorite belirliyor. Onun medyası askıya alıyor, manşetlere taşıyor, 'Bu suçludur' diyor. Hemen savcılar harekete geçiyor, iddianameler hazırlanıyor ve yargılama başlıyor. Böyle bir süreci yaşıyoruz. Bunun demokrasi olduğu anlatılmaya çalışılıyor. 

  TBMM OHAL tezkeresini oylayacak

  'Şimdi de FETÖ yöntemleri uygulanıyor'

  Aynı menzile yürüyordu bunlar. (FETÖ'yü kastediyor). Aynı yöntem şimdi uygulanıyor. Hatırlarsanız 160 Danıştay'a, 52 de Yargıtay'a FETÖ'cü hakim atanmıştı. Ben o zaman şu eleştiriyi yapmıştım: 'Yargıtay'a hakim değil militan atadınız' dediğim zaman, 'Vay efendim sen bunu nasıl söylersin' dediler. Şimdi o atadıkları hapishanede. Aynı yöntemi şimdi KHK ile yapıyorlar. Yargıtay'a 100, Danıştay'a 16 hakim atıyorlar. Seçecekler bunları, FETÖ'nün seçtiği gibi. FETÖ'nün izlediği yöntemi izliyorlar, yargıyı tümüyle kuşatmak istiyorlar. Kişinin aleyhine olabilecek bütün yargıyı susturmak istiyor ve 'Bizim dediğimiz şekilde karar vereceksin' diyorlar. 

  'Muhaliflerin tasfiyesi süreci yaşanıyor'

  Geldiğimiz nokta FETÖ ile mücadele olmayı geçti, artık iktidara muhalif olanların tasfiye süreci, geldiğimiz süreç bu süreç. Milletvekilleri hapiste. Milli irade diyorlardı, milletin seçtiği vekiller hangi gerekçeyle hapiste. Yargılayabilirsiniz ama niçin hapiste? Bunların görev yeri parlamento değil mi, temsil ettikleri milletin iradesini parlamentoda dile getirmesi gerekmiyor mu? Ama tam tersi bir süreç işliyor. Gazeteciler, avukatlar, akademisyenler hapiste veya dışarıda. Adalete erişim hakları büyük ölçüde ellerinden alındı. Adalete erişim hakları, savunma hakları, avukatların duruşmalarda bulunma haklarına büyük kısıtlamalar getirildi. Tıpkı geçmişte Sıkıyönetim Bildirgeleri ile neler yapılıyorsa, bugün KHK ile aynısı yapılıyor. KHK'lar ile yeni suçlar, kolektif suçlar icat ettiler. Bir kişiyi suçlanıyorsa, ona bir kısıtlama getiriliyorsa, otomatikman eşi ve çocuklarına da uygulanıyor. Evrensel insan haklarına aykırı bütün uygulamalar devam edip gidiyor. 

  Her darbe kendi hukukunu yaratır. 20 Temmuz darbesi de kendi hukukunu yaratıyor. Kendilerine göre düzenlemeler yapıyorlar. Ama 20 Temmuz darbesinin diğer darbelerden temel bir farkı var. O darbeleri yapanlar sadece kendi geleceklerini güvence altına alıyorlardı. 20 Temmuz darbesini yapanlar sadece kendi geleceklerini değil, kendi gibi düşünenlerin geleceklerini de güvence altına alıyorlar. Bazı sivillere cezai, idari, hukuki ve mali sorumsuzluk getirilmesi gibi.  Akıl alır gibi değil.

  Her darbe döneminde olduğu gibi, bu darbe döneminde de sırtı kalın olanlar, siyasal iktidara dayananlar hapishaneden çıktı ve hapishaneler tıklım tıklım dolu. Her darbe döneminde tek sesli medya olur, bu darbe döneminde de tek sesli medya var. Her darbe döneminde üniversiteler suskun olur, bu darbe döneminde de üniversiteler suskun. Dolayısıyla 20 Temmuz darbesiyle ve onun getirdiği OHAL ile mücadele etmek, insan olmanın ve insana saygı duymanın bir gereğidir. Demokrasiyi hep birlikte savunacak, hep birlikte mücadele edeceğiz. Bedeli varsa hep birlikte ödeyeceğiz. Bu ülke bizim ülkemiz. Kendi ülkemizde gelişmiş bir demokrasi ölçüsünde konuşmak ve yazmak istiyoruz. Medya özgürce yazmalı, gazeteciler, yazarlar özgürce yazmalı; üniversiteler özgürce konuşmalı. Eğer bu baskı süreci böyle devam ederse, toplumda patlamalar kaçınılmaz olur. Biz Türkiye'nin daha fazla bedel ödemesini istemiyoruz. Türkiye'nin daha fazla geri gitmesini, insan hakları ihlalleri olmasını istemiyoruz. Hep birlikte, farklılıklarımızla birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz." 

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow