Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıya tepki yağdı

Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıya tepki yağdı

41 kişi hayatını kaybettiği, 239 kişinin yaralandığı Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıya muhalefet liderleri ve iş dünyasından tepki geldi.

Saldırının ardından Twitter hesabından açıkalma yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen alçak saldırıda kaybettiğimiz canlara Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.Terör bir insanlık suçudur. Kandan beslenen herkese lanet olsun! Tüm Türkiye'ye bu acı süreç bitene kadar sabır diliyorum" dedi.


Canlı bombayı vuran polisten haber var


Şamil Tayyar: 'Eleştirenler umarım böyle bir patlamada can verirler'


Mehmet Metiner'in tweetine tepki


Bahçeli'den birlik beraberlik vurgusu
Twitter hesabından yayınladığı mesajında birlik ve beraberlik vurgusu yapan MHP lideri Devlet Bahçeli ise, "Zor günler milli birlik ve dayanışma ruhuyla aşılacaktır.Hükümet terörün kökünü kurutmak, gövdesini çürütmek için artık her şeyi yapmalıdır. Bugünlerde daha fazla birliğe, beraberliğe, saflarımızı sıkı tutmaya ihtiyacımız vardır. Düşmanları sevindirmeyelim, hainleri güldürmeyelim"ifadelerini kullandı.


 MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin ayrıca Başbakan Yıldırım'ı bu sabah telefonla arayarak Türkiye'nin teröre karşı yürüttüğü kararlı mücadelede devletin ve milletin yanında olduğunu ifade ettiği bildirildi.


Valilikten son açıklama: 41 ölü 239 yaralı


İstanbul Valiliği, Atatürk Havalimanı'ndaki canlı bombalı saldırılarla ilgili olarak son durumu paylaştı. Valilikten yapılan açıklamada saldırıda şu ana kadar 41 kişinin hayatını kaybettiği, 239 kişinin de yaralandığı öğrenildi. Açıklama saldırıda yaralanan 239 kişiden 109'un taburcu edildiği ifade edildi.HDP: Bu iktidar Türkiye'ye istikrar ve huzur getirme özelliğine sahip değildir

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen saldırıya ilişkin yaptıkları açıklamada "Dış politikası tam bir fiyasko olan siyasi iktidarın ve bunun taşıyıcılarının hiçbir utanma ve sıkılma yaşamadan koltuklarında oturmaya devam edip, 'tek adam' yönetimini sağlamak için çabalamalarını ibretle izliyoruz. Bu iktidar Türkiye'ye istikrar ve huzur getirme özelliğine sahip değildir. Dış politikasını barbar çetelere destek üzerinden kuran, halen "El Nusra neden terörist oluyormuş" diye soran bir zihniyet bugün yaşananların da sorumlusudur" dedi.


İş dünyası saldırıyı lanetledi


TÜSİAD'dan açıklama


TÜSİAD, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.


Açıklamada şöyle denildi:

"Terör bir kez daha cani bir eylem gerçekleştirdi, dün gece İstanbul Atatürk Havaalanı'nda masum insanlar bu alçak saldırıda yaşamlarını yitirdi.

Bu hain terör saldırısını şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve yakınlarının acısını en derinden paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Tüm milletimizin başı sağ olsun.

Son dönemde üzülerek şahit olduğumuz tüm insanlık dışı saldırılar gibi, bu saldırı da, ülkemizin ve uluslararası toplumun huzurunu, demokratik ve açık toplum düzenini hedef almıştır.
Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıda can kaybı böyle artmış!
Ülkemizin doğrudan kalbine yöneltilmiş bu hain saldırı, terörle küresel ölçekte topyekun mücadele ihtiyacının önemini ve aciliyetini bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Bu çerçevede, terörün nereden geldiğinden ve yönteminden bağımsız olarak, terörle mücadelede ve teröre kaynaklık eden sorunların çözümünde bölgesel ve uluslararası çabaların ve işbirliğinin kararlı bir şekilde artmasını bekliyoruz.
Atatürk Havalimanı'nda canlı bomba saldırısında ölenlerin kimlikleri
Şiddet ve teröre karşı toplumumuzun tüm kesimlerinin gösterdiği duyarlılık ve ortak irade, terörle mücadelede Türkiye'nin en büyük varlığı olmaya devam edecektir."


TOBB Başkanı saldırıyı lanetledi


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası adına terör saldırısını gerçekleştirenleri lanetledi. Saldırıyı yapanları ve teröre destek olanları, vicdan taşıyan herkesin lanetlemesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Vicdanlara sığmayan bu cinayetler, insanlığın utanç duyduğu olaylardır. Bu olay hepimizin ciğerini yakmıştır. Üzüntümüz çok büyük. Bu saldırılar karşısında, millet olarak sağduyumuzu korumak zorundayız. Herkes bilmelidir ki birlik ve beraberliğimizi hedef alan bu saldırılar asla amacına ulaşamayacaktır. Bu alçak saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum." ifadesini kullandı.


İstanbul Barosu: Teröre karşı dimdik durma zamanı

İstanbul Barosu, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Ülkemiz zor bir süreçten geçerken, bu kez Atatürk Havalimanı'nda hain ve alçakça bir saldırı ile sarsıldık. Ne yazık ki çok sayıda yurttaşımız bu saldırıda yaşamını yitirdi ve yaralandı. Ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara şifa dilemekteyiz" denildi. Açıklamada, "Ortadoğu'nun kaygan zemininde oynanan emperyalist satrançta, pek çok terör örgütünün de piyon, maşa ve tetikçi olarak kullanılmaktadır. Türkiye'nin mat edilmesine yönelik bu oyunda başta iktidar olmak üzere herkesin gündelik siyasi hesaplardan uzak olarak durumu soğukkanlılıkla gözden geçirmesi zorunlu hale gelmiştir.

Bu küresel oyun, siyasi çıkarları değil, ulusal çıkarları öne alan, antiemperyalist, milli bir duruş ve dayanışma ile boşa çıkarılabilir. Bu açıdan öncelikle iktidar partisi ve Cumhurbaşkanı, dünyada ve bölgemizdeki uluslararası siyasi ve ekonomik güç savaşlarını doğru okumalı, politik ve tarihsel nesnellikten tamamen kopuk fantezilerini acilen bir yana bırakmalıdırlar. Gündelik siyasi çıkarlar uğruna kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı, alt kimliklere dayalı, toplumu gerecek, kin ve nefrete, düşmanlığa yol açan, dini ve etnik kimlikleri istismar etmekten vazgeçilmelidir. Milli birlik ve beraberlik, ulus olma bilinci öne çıkarılmalıdır Türkiye'nin güç kapasitesine, haklılığına ve meşruiyetine dayanmadan kof, içeriksiz, devlet dilinden ve devlet soğukkanlılığından uzak, meydan okuyucu söylem ve eylemlerden kaçınılmalıdır" ifadelerine yer verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS