Kılıçdaroğlu'ndan seçim yorumu: "CHP'nin sorumluluğu daha da artmıştır"

Kılıçdaroğlu'ndan seçim yorumu: "CHP'nin sorumluluğu daha da artmıştır"

Seçim sonuçlarını değerlendiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Ortaya çıkan tablo, CHP'nin sorumluluğunu çok daha ileriye taşımıştır. Biz bu ülkede, güçlü bir demokrasinin, iyi işleyen kuralların olmasını arzu ediyoruz" dedi. "İstifa edecek misiniz" sorusuna ise Kılıçdaroğlu, "kurultay sürecimiz devam ediyor. Kurallar neyi gerektiryorsa o kurallar aynen çalışır" yanıtını verdi.

Fotoğraflarla 1 Kasım seçimi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, değerlendirmelerde bulundu.  Kılıçdaroğlu, "Ortaya çıkan tablo CHP'nin sorumluluğunu çok daha ileriye taşımıştır.  Bizim zaten kurultay sürecimiz devam ediyor. Kurallar neyi gerektiriyorsa o kurallar aynen çalışır. Bizim oyumuz arttı ama kendimizi başarılı görmüyoruz" diye konuştu.
 
"Bu ülkede sağlıklı bir demokrasinin olmasını arzu ediyoruz"

Kılıçdaroğlu, "Ortaya çıkan tablo CHP'nin sorumluluğunu çok daha ileriye taşımıştır. Bunun bilincindeyiz. Biz bu ülkede sağlıklı bir demokrasinin, iyi işleyen kuralların olmasını arzu ediyoruz. Dolaysıyla ortaya çıkan tablo; diğer muhalefet partileri oy kaybettiğinden ötürü bizim sorumluluğumuz parlamento ve parlamento dışında da çok daha fazla artmıştır" dedi.
 
"7 Haziran - 1 Kasım arası olağanüstü koşullar olmuştur"
 
Kılıçdaroğlu, " Türkiye bu seçimlere olağanüstü koşullarda gitmiştir. 7 Haziran - 1 Kasım arası olağanüstü koşullar olmuştur.  Gelişmeler, olaylar yaşanmıştır. 400'e yakın insan hayatını kaybetmiştir bu süre içinde. Bunun da çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Terör, can ve mal güvenliği her şeyin önüne geçmiştir" diye konuştu.
 
"CHP'de yaşanan değişim olumludur, ve devam edecektir"

Kılıçdaroğlu, "7 Haziran'da nasıl milli iradeye saygılı olduysak, 1 Kasım'daki tabloya aynen saygılıyız. Hiçbir yurttaşımın bundan en ufak endişe duymamasını istiyorum. CHP seçim öncesi yaptığı çalışmalarda ortaya koyduğu tablodan ötürü hiçbir vatandaşımızdan olumsuz bir tepki almamıştır.  'Şunu yanlış yaptınız' diye hiçbir yurttaşımız olumsuz bir tepki göstermemiştir. Bu şu anlama geliyor, CHP'de yaşanan değişim olumludur, ve devam edecektir. Ortaya çıkan tabloda asıl değerlendirmemiz gereken nokta şu. Güç ve hukuk. Bu iki kavramın özenle korunması gerekiyor. İktidarla olanlar gücü, toplumun vicdanı da hukuku temsil eder. İktidarın hukukun üstünlüğü kavramına saygı göstermesi lazım. Gücün zehirlenmemesi lazım. Bütün bunları dikkatle izleyeceğimizi vatandaşlarımızın bilmesi gerekir. Sorumluluğumuzun ağırlığı da buradan kaynaklanıyor. Bugüne kadar hep mazlumun yanında olduk, bundan sonra da devam edeceğiz" dedi.
 
"Gerekli muhalefeti yapmak bizim temel görevimiz olacaktır"

Kılıçdaroğlu; "Bütün yurttaşlarımın kaygı, endişe duymaması, toplum adına gerekli muhalefeti yapmak bizim temel görevimiz olacaktır" dedi.
 
"Kurultay sürecimiz devam ediyor"
 
'İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?' soruna Kılıçdaroğlu, "CHP'yi diğer partilere benzetmeyin. Bizim zaten kurultay sürecimiz devam ediyor. Kurallar neyi gerektiriyorsa o kurallar aynen çalışır. Bizim oyumuz arttı ama kendimizi başarılı görmüyoruz. O çerçevede hareket edeceğiz" diye yanıt verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS