Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna silahlı saldırı

Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna silahlı saldırı

Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna silahlı saldırı

Şavşat'tan Ardanuç'a giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna ateş açıldı. Önce konvoya, ardından da Kılıçdaroğlu'nun aracına olmak üzere 2 ayrı saldırı gerçekleştirildi. Kılıçdaroğlu'nun korumaları ateş açanlara karşılık verdi, çatışma çıktı. CNN TÜRK yayınına bağlanan Kılıçdaroğlu, "Şu anda benim açımdan bir sorun yok. Çatışma bölgesinden güvenlik güçleri çıkardı, Kara Yolları binasındayım. Gerekli güvenlik önlemleri alındı" dedi. Başından vurularak ağır yaralanan bir jandarma er Fatih Çaybaşı şehit oldu. 2 güvenlik görevlisi ise hafif yaralandı.

Artvin'de Ardanuç Belediyesi Hizmet binasının açılışını yapmaya giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğu'nun konvoyu bir çatışmanın ortasında kaldı. Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna saldırı olacağı duyumu üzerine yol üzerinden tedbir alan güvenlik güçlerine Yanıklı Köyü yakınlarında saat 14.00 sıralarında saldırı gerçekleşti.

Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast düzenlenecek iddiası

Bunun üzerine çatışma çıktı. Saldırıda 1 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı. Konvoyun geri döndüğü sırada ise Meydancık ilçesi yakınlarında yeni bir çatışma daha yaşandı. Saldırıda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve konvoyda bulunan sivillerden zarar gören olmadı.

İşte saldırı anı

Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırıdan kareler

Kılıçdaroğlu'ndan ilk açıklama: Güvendeyim

Çatışma sırasında konvoyun sonunda bulunan makam aracında güvenliği sağlanmaya çalışılan CHP lideri Kılıçdaroğlu, daha sonra yakındaki Karayolları Bölge Müdürlüğü binasına götürüldü. Ancak teröristlerin bu bölgede daha önce görüldükleri anlaşılınca, güvenliğinin sağlanabilmesi için CHP lideri, Şavşat'a döndü. Karayolları Bölge Müdürlüğü'nde bulunduğu sırada telefonla CNN TÜRK yayınına bağlanan Kemal Kılıçdaroğlu, "Şu anda benim açımdan bir sorun yok. Çatışma bölgesinden güvenlik güçleri çıkardı, Kara Yolları binasındayım. Gerekli güvenlik önlemleri alındı. Çatışmanın olduğu alanda olumsuz bir tablo yaşadık. Süratle tedbir alıp beni oradan çıkardılar. Umarım güvenlik güçlerimiz açısından da bir can kaybı yaşanmaz, olumsuz bir şey olmaz" dedi.

CHP Heyeti Şavşat'tan Ardanuç'a gidiyordu

Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin programını gerçekleştirmek için uçakla Kars'a geldi. Buradan karayoluyla Artvin'in Şavşat ilçesine geçen Kılıçdaroğlu, ilçe merkezinde halka hitap etti. Artvin'e gitmek üzere yola çıkan CHP konvoyu, Ardanuç ilçesinde Yanıklı Köyü yakınlarına geldiğinde, konvoya ateş açıldı. Kılıçdaroğlu'nun korumaları hemen harekete geçerek karşılık verdi. Korumaların ateşle karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Konvoyun Şavşat yönüne dönmesinin ardından yaklaşık 15 dakika sonra da Meydancık yol ayrımında bir saldırı daha yaşandı.

Bir asker şehit oldu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CNN TÜRK yayınına telefonla bağlanarak ormanlık yolda bir hareketlilik olduğunu ve araçlarına ateş açıldığını, öncü güvenlik aracının şoförü olan askerin ağır yaralandığını, devlet hastanesinde tedavi altına alındığını söyledi. Ağır yaralanan Jandarma Er Fatih Çaybaşı tedavi gördüğü Artvin Devlet Hastanesi'nde tüm müdahalelere rağmen şehit oldu.

Bakan Ala: Kesin olarak PKK 

İçişleri Bakanı Efkan Ala konvoyu korumakla görevli jandarma aracına ateş açıldığını, 1 jandarma erin başından vurularak ağır yaralandığını, 2 astsubayın da hafif yaralandığını söyledi. Ala saldırı için "Kesin olarak PKK, böyle bir şey olunca hemen operasyon başladı" dedi.

CNN TÜRK Ankara muhabiri Ünal Kaya'nın aktardığı bilgiye göre de daha önce Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'li yöneticiler, suikast girişimleri olabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Kılıçdaroğlu'nun korumalarının sayısı bunun üzerine artırılmıştı. Konvoyda Özel Harekatçı timler de bulunuyordu. Ateş açılması üzerine Özel Harekatçılar, Kılıçdaroğlu'nun aracını sarıp güvenlik sağladılar, saldırganlara ateşle karşılık verdiler. Bir süre susan silahlar daha sonra yeniden ateş açıldı.

Roketatarla saldıracaklardı

Ünal Kaya, roket atma hazırlığında olan bir teröristin korumalar tarafından vurulduğu bilgisini verdi. Kaçan teröristlerin olay yerinde bıraktıkları roketatar da bulundu. Saldırıdan sonra Kılıçdaroğlu, olay yerinden panzerle uzaklaştırıldı.

Kılıçdaroğlu, Ardanuç'ta halka seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nu aradı

Konvoy Şavşat'a geri döndü

Yaşananların ardından konvoy Şavşat'a geri döndü. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Şavşat Kaymakamlığı'nda bekledi. CHP Basın Danışmanı Okan Konuralp, yayınımıza bağlanarak (saat 15.21 itibariyle) Ardanuç'a gitmek üzere Şavşat Kaymakamlık binasında helikopter beklediklerini söyledi. Konuralp, korumaların roket atışı yapmaya hazırlanan bir teröristi gördüğü ve bunun üstüne çatışmanın başladığını söyledi. Kılıçdaroğlu güvenlik sağlandıktan sonra Ardanuç'a giderek, belediye binası önünde halka hitap etti. Kılıçdaroğlu, "Bu teröre karşı hepimiz dik ve onurlu duracağız. Hiçbir programımı iptal etmedim, vatandaşa söz verdim, ucunda ölüm de olsa gideceğim dedim" dedi.

Mehmet Bekaroğlu: Duyum alındığını biliyoruz

Ardanuç'ta bulunan ve CNN TÜRK yayınına bağlanan CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, "Bu CHP konvoyuna yönelik bir saldırıdır. Jandarma, aldığı duyum nedeniyle bu saldırıya karşı bir tedbir aldı. Böyle bir duyum olduğunu biliyoruz" dedi.