Kimlik bilgilerinin sızmasının ardından yasada değişiklik hazırlığı

Kimlik bilgilerinin sızmasının ardından yasada değişiklik hazırlığı

50 milyon vatandaşa ait kimlik bilgilerinin sızması üzerine başlayan tartışmada Adalet Bakanlığı mevzuatta değişiklik hazırlığında. Bakanlık siyasi partilerle seçmen bilgilerinin paylaşımına ilişkin yasal düzenlemeyi değiştirecek. Bakanlık taslağında iki seçenek üzerinde duruluyor. Seçmen kütük bilgileri ya partilerle paylaşılmayacak ya da sadece ad, soyad ve sandık çevresi bilgileri partilere verilecek.

Adalet Bakanlığı, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından partilerle paylaşılan seçmen bilgilerinin sızdırıldığının ortaya çıkmasının ardından, bu konudaki yasal düzenlemenin değiştirilmesi için çalışma başlattı.


Başbakan'ın 'Kimlik bilgileri CHP'den sızdırıldı' iddiasına CHP'den yanıt


Seçmen bilgilerinin sızdırıldığı iddiaları üzerine, "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Hükümleri Hakkındaki Kanun"da düzenlenen seçmen listelerinin siyasi partilerle paylaşılması düzenlemesi değiştiriliyor.


YSK Başkanından kimlik bilgilerinin çalınmasına ilişkin açıklama


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla Bakanlık bünyesinde oluşturulan komisyon, ilgili yasada yer alan seçmen listelerinin siyasi partilerle paylaşılmasına yönelik hüküm yerine, iki alternatif üzerinde duruyor.


'Kimlik bilgilerimi çaldılar' korkusuyla tuzağa düşmeyin


Komisyon, YSK tarafından "siyasi partilerle seçmen kütük bilgilerinin paylaşılmaması" ya da sadece "seçmenin adı, soyadı ve sandık çevresi" hakkındaki bilgilerin paylaşımını öngören iki alternatifli taslak hazırladı.


Bakanlık tarafından hazırlanan söz konusu iki alternatif taslağın siyasi partiler ve kamuoyu nezdinde tartışmaya açılacağı öğrenildi.


Söz konusu alternatifler üzerinden yapılacak tartışmaların ardından, hazırlanacak tasarı taslağının ise Bakanlar Kurulu'nun ardından TBMM'ye sevk edilmesi bekleniyor.


"Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri" hakkındaki kanun gereğince, YSK tarafından seçmenin adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası, doğum yeri, doğum tarihi, adresi, anne ve baba adı gibi bilgiler seçime katılan bütün siyasi partilerle paylaşılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS