Kobani'de çatışmalar sürüyor, sınırdan ağıtlar yükseliyor

Kobani'de çatışmalar sürüyor, sınırdan ağıtlar yükseliyor

Suriye'nin Halep'e bağlı Kobani bölgesinde, IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalar aralıklarla devam ediyor. IŞİD militanlarının bir binada bazı kişileri rehin aldığı iddia ediliyor. Öte yandan, Türkiye sınırında bekleyen Kobanililerin bekleyişi sürüyor, yakınlarının ölüm haberini aldıkça sınırdan ağıtlar yükseliyor.

Günün ilk saatlerinde Türkiye'ye yaklaşık 500 metre mesafedeki bölgede daha şiddetli çatışmalar yaşandı. Öğle saatlerine doğru silah sesleri azaldı.


IŞİD militanlarının bazı kişileri rehin aldığı öne sürüldü. Çatışmaların bu yüzden rehineler zarar görmesin diye durulduğu iddia edildi. Rehinelerin bulunduğu binayı gören çatılardaki YPG'li keskin nişancıların IŞİD militanlarını etkisiz hale getirmeye çalıştığı bildirildi.


YPG sözcüsü: 'Türkiye'den geldiler ya da gelmediler demedim'


Çatışmalardan dolayı tedirgin olan Kobanili yaklaşık 500 kişi ise, Suruç ilçesi sınır hattına gelerek Türkiye'ye geçmek istedi ama dün olduğu gibi onlara yine izin verilmedi.


Çatışma bölgesinden Türkiye tarafına yaralıların getirilişi sürüyor. Dünden bu yana yaklaşık 200 yaralı bölgeden alındı, 6'sı yaşamını yitirdi.


HDP Şanlıurfa Milletvekilleri Osman Baydemir ile Dilek Öcalan da sabah saatlerinde sınır hattındaki Mürşitpınar Mahallesi'ne gelerek yetkililerden bilgi aldı.


Ankara'da masada TSK'nın Suriye'ye girmesi var


Sınır hattının Türkiye tarafında güvenlik önlemleri sürüyor. Sivillerin geçişine izin vermediği sınırın kritik noktalarına zırhlı araçlar yerleştirdi. Sık sık devriye görevi yapan jandarma ekipleri, sınır hattında toplanan Suriyelilere zaman zaman su dağıtıyor.


Suriye sınırında yakınlarını çaresizce bekleyen 500 kişiden ise, ağıtlar yükseliyor. Kobanili anne Adül, bir hafta önce evlenen oğlunun öldürüldüğünü, gelininin ise kayıp olduğunu öğrendi. Sınırı geçenler arasında çocuklar da var ve yanlarında anne babaları yok.Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi bekleyenlerin ülkelerinde kalmayı tercih ettiklerini söyledi. Çiftçi, Kobani'ye yönelik yardımlara rağmen Türkiye aleyhine yönelik iddilara da tepki gösterdi, "Öldürenlerle aynı kefeye konmamız kalbimizi kırıyor" dedi.


Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç de sınır hattındaydı. Suruç ilçesine giderek bölgedeki son durum hakkında bilgi alan Güvenç, IŞİD militanlarının Türkiye'den geçtiği iddialarını bir kez daha yalanladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS