Kriptolu telefonların dinlenmesi davasında iki tutuklama

Kriptolu telefonların dinlenmesi davasında iki tutuklama

Kriptolu telefonların dinlenmesi davasında iki tutuklama

Devlet büyüklerinin kullandığı kriptoluların da arasında bulunduğu telefonların usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik davada, tutuksuz sanıklardan eski TİB Teknik İşletme Daire Başkanı Barış Yaslan ve eski TİB Hukuk İşleri Daire Başkan Vekili Adil Biçer'in tutuklanmasına karar verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, eski TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ve eski TİB Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu'nun da arasında bulunduğu tutuklu sanıklar, tutuksuz sanıklar, sanık avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile TÜBİTAK tüzel kişiliğinin de arasında yer aldığı müdahillerin avukatları katıldı.

Tayfun Acarer "tanık" olarak dinlendi

Mahkeme Başkanı Cafer Aşık'ın dosyaya giren belgeleri okumasının ardından halen Yargıtay üyesi olan eski TİB Başkanı Fethi Şimşek ile eski BTK Başkanı Tayfun Acarer "tanık" olarak dinlendi.

Bazı sanıklar ve avukatları, dosyaya önceki celse ulaşan bilirkişi raporunu kabul etmediklerini anlattı.

Sanık avukatlarından Mengü Gökçe, bilirkişilerden birinin, soruşturma sırasında da savcılık için rapor verdiğini ifade ederek, tarafsız olamayacağını savundu. "Bilirkişinin reddini" isteyen Gökçe, yeniden bilirkişi raporu alınmasını istedi.

Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı oldu

Nusaybin’de patlama: 6 yaralı

Anayasa değişikliğinde mutabakat mesajları

Sanıklardan Barış Yaslan, hakkında, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından yakalama kararı çıkarıldığını belirterek, "FETÖ ile hiçbir ilgim yok. Bu örgütün okul, yurt, gazete ve bankasıyla ilgim olmadı. 15 Temmuz'u lanetliyorum. Kaçma şüphem yok. Duruşmaya kendim geldim. Yakalama kararının kaldırılmasını istiyorum" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hakkında yakalama kararı çıkarılan sanıklardan Adil Biçer de kararın ardından evde polisin gelmesini beklediğini söyledi. Duruşmaya kendisinin geldiğini kaydeden Biçer, beyin zarının yırtıldığını, sağlık sorunları olduğunu anlattı ve kararın kaldırılmasını istedi.

Sanıklardan eski TİB Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu, bilirkişi raporunda çelişkili ve eksik bölümler bulunduğunu iddia etti.

Tutuklandılar

Eski TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen de TİB'de suçlamanın yapıldığı tarih ve o tarihe kadar kurumda kendi konumunda çalışanların isimlerinin iddianamede yer almadığını ileri sürdü.

Tutuklu diğer sanıklar ve avukatları da tahliye talebinde bulundu.

Cumhuriyet Savcısı, tutuksuz sanıklardan Barış Yaslan, Adil Biçer ve Ali Osman Tekin'in tutuklanmasını ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istedi.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, ara kararında tutuklu sanıkların tahliye kararını reddetti.

Tutuksuz sanıklardan eski TİB Teknik İşletme Daire Başkanı Yaslan ve eski TİB Hukuk İşleri Daire Başkan Vekili Biçer'in "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan tutuklanmalarına karar verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber