Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan önemli açıklamalar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan önemli açıklamalar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, son dönemde taksicilerle ilgili artan şikayetler hakkında konuştu. Ersoy bu sorunların çözülmesi için uğraştıklarını açıkladı. Bakan Ersoy şöyle konuştu "Bu işe konsantreyiz ama bu işi UBER'le değil, taksicilerle çözeceğiz. Ben taksici dernekleri ile çok yoğun toplantılar yapacağım."

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy CNN TÜRK'te Hakan Çelik'le Hafta Sonu programında soruları yanıtladı.

Ersoy'un konuşmasından satır başları:

Nitelikli turizme geçiş yapmamız gerekiyor. Bu bağlamda yeni bir strateji oluşturmamız gerekiyor. Nitelikli turist istiyoruz demek kolay ama gerçekleştirmesi zor. İlk yapılması gereken insan kaynakları. Bu bazda Milli Eğitim Bakanımızla bir çalışma yaptık, turizm liselerinin kolej statüsüne getirilmesi için bir çalışma başlattık. Hazırlıkta İngilizceyi mecbur tutuyoruz. İlk senede de Rusçayı mecbur tutuyoruz. Kolejlerde öğrenciler üç lisan öğrenecek. 76 lise var ilk etapta 10 okulda bu eğitime geçilecek. Okulların dönüşümü 5 yıl sürecek. 

Turizm personelinin lojman sıkıntısı vardı, yeni lojman alanları yaratıyoruz. 

Yeni uçuş tarifeleri için çalışıyoruz. İngiltere, Almanya, Ukrayna, Rusya ve Körfez ülkelerinin bazılarından Antalya, Dalaman'a tarifeli seferlerini başlatıyoruz. 

2019'da 40 milyon turisti geçmeyi hedefliyoruz. Erken rezervasyon bilgileri de gelmeye başladı, çok ciddi artışlar var. Önümüzdeki yıllarda 48 milyonu yakalarız diye düşünüyorum. Bizim artık gelire konsantre olmamız gerekiyor. Biz kişi başı gelir konuşuyoruz ama bence kişi başı gecelik gelir önemli. 

Türkiye'de ortalama geceleme süresi 5. Bunu sayıyı artırmamız lazım. Arz ve talep çeşitliliğine gitmeniz lazım. Hiç aklında olmayan harcamalar yaratmanız lazım. Türkiye'ye gelen turistlerin müzeleri gezmeleme oranı Avrupa'nın yarısı düzeyinde. Müzelerimizi tanıtamamışız. Bütün müzeler kart sisteminin içine dahil edilecek. Bizim müze gelirlerini artırmamız çok önemli çünkü buradan elde edilen gelirle yeni kazılar yapıyoruz. Denizi, kumu herkes kopyalayabilir ama arkeolojik değerleri kopyalayamazlar. Dünyada bu kadar zengin bir coğrafya yok. Bu sizin pazarlamada çok büyük bir avantajınız. Şu anda 153 noktada kazı yapılıyor. Kazı araştırmalarının süresini uzatmak istiyoruz. İnsanlara balık tutmayı öğretmemiz gerekiyor. 


PROGRAMIN TAMAMI

Sanat tarihi öğrencilerinin sorunlarının farkındayım, çözmek için de bir plan doğrultusunda ilerliyoruz. 

Güvenlik notumuz eski seviyesine ulaştı. Japon turist sayısında yüzde 90 artış oldu. Siz Japon turisti getirmeye başladığınızda diğer Asyalıları da harekete geçirmiş oluyorsunuz. Japonların konaklama dışı harcamaları da çok fazla. Türkiye'nin önünde uçuş sorunu kalmadı. 

 (AKM Projesi) Şubat ayında temel atma işletmi yapılacak. 29 Kasım itibariyle ihale süreci başlayacak. İhale maliyetleri aşağıya çekmek için gecikti. AKM projesini 2021'de bitirmeyi düşünüyoruz.

 Dizi ihracında dünyada ikinci ülke Türkiye. Birincisi Abd, ikincisi Türkiye. Fransa bile bizden sonra geliyor. Bizim bunu teşvik etmemiz gerekiyor. O yüzden sinema teşvik yasası diye bir yasayı hazırladık. 

Piyasaya UBER'in yerleşmesinin ana nedeni bazı eksiklikleri karşılıyor olması. Taksi sektörü olarak yatırım yapmamız lazım, orada en önemli şey insan ve araç. Burada sorun taksi plakası sahipleri ile şoförlerin ayrı olması. Bu işe konsantreyiz ama bu işi UBER'le değil, taksicilerle çözeceğiz. Ben taksici dernekleri ile çok yoğun toplantılar yapacağım.  

(Atatürk arşivi) Görsel arşivimizi geliştiriyoruz. Bunları internet sitemizde paylaşmaya başlayacağız. Atatürk'ü gerçek sesiyle paylaşacağız. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS