Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 'Ali Baba&40' açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 'Ali Baba&40' açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, "İsmi 'Ali Baba ve Kırk Haramiler' olan eserin librettisti tarafından daha yalın ve birçok yabancı dile çevrilmiş olması nedeniyle ve anlaşılabilir kılınması düşüncesiyle, 2005'te 'Ali Baba&40' olarak değiştirilmiştir. Bu tarihten itibaren temsillere ait afiş, broşür gibi materyallerde 'Ali Baba&40' ismi kullanılmıştır" açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğünce bu sezon sahnelenecek eserlerle ilgili medyada yer alan bazı haberlerde, DOB Genel Müdürlüğünce "taraflı eser seçimi" yapıldığı iddialarına yer verildiği, bazı haberlerde de kimi yapıtların isimlerine ilişkin spekülasyonlar ortaya atıldığı anımsatıldı.


Bu sezon sahnelenecek eserler arasındaki "Ali Baba&40" adlı yapıtın ismine dair spekülasyonların gerçekle uzaktan yakından bir bağlantısının olmadığına dikkatin çekildiği açıklamada, operanın bestesinin Selman Ada'ya, librettosunun (opera, operet, oratoryo, bale ve müzikal gibi müziksel sahne eserlerinin metinlerine verilen ad) Tarık Günersel'e ait olduğu bilgisi paylaşıldı.


Ehliyet sınavında otomatik vites dönemi


Açıklamada, "İsmi 'Ali Baba ve Kırk Haramiler' olan eserin librettisti tarafından daha yalın ve eserin birçok yabancı dile çevrilmiş olması nedeniyle ve anlaşılabilir kılınması düşüncesiyle, 2005'te 'Ali Baba&40' olarak
değiştirilmiştir. Bu tarihten itibaren temsillere ait afiş, broşür gibi materyallerde 'Ali Baba&40' ismi kullanılmıştır" denildi.


Kılıçdaroğlu kendisine tepki gösterilen şehit evini ikinci kez ziyaret etti


"Taraflı eser seçimi yapıldığı" iddialarına ilişkin kamuoyunun doğru şekilde aydınlatılması ihtiyacının da doğduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Eserler ve temsil sayıları her sanat sezonunda olduğu gibi, 2015-2016 sanat sezonunda da 1309 Sayılı Kanun gereğince oluşturulan ve bu konuda görevli
bulunan İl Müdürlüğü Sanat Kurullarınca belirlenmiştir. Haberlerde iddia edildiğinin aksine, sanat sezonunda hangi eserin sahneleneceği ve kaç temsil yapılacağı konusunda Genel Müdürlüğün ya da Genel Müdürlük makamının herhangi bir müdahalesi olmamıştır. Sanat sezonunda sahnelenecek eserlerin belirlenmesinde, eserlerin sanatsal içeriği ve niteliği öncelikli olmak koşuluyla, seyirci ilgisi ve talebi de dikkate alınarak, daha çok izleyiciye ulaşılması hedeflenmiştir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS