Son Dakika

KYK burs başvuruları ve KYK yurt (YURTKUR) başvuru tarihi ne zaman?

KYK burs başvuruları ve KYK yurt (YURTKUR) başvuru tarihi ne zaman?

KYK burs başvuruları ve KYK yurt (YURTKUR) başvuru tarihi ne zaman?

KYK burs başvuru tarihi ve KYK yurt başvuru tarihi üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler ve yakınları tarafından merakla araştırılıyor. Özellikle şehir dışında üniversiteye yerleşen öğrenciler “KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak?” sorusunun cevabını merak ediyor. İşte, YURTKUR - KYK başvuru tarihiyle ilgili detaylar…

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından, şehir dışında üniversite kazanan öğrenciler ve yakınları 2020 KYK yurt başvuru tarihini merak edip araştırıyor. Bununla birlikte üniversiteyi kazanan öğrenciler KYK kredi ve burs başvurularının başlangıç tarihini merak ediyor. İşte, merak edilen başvuru tarihleri…

BURS VE YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Geçtiğimiz günlerde yapılan son bilgilendirmede başvuruların YÖK tarafından açıklanacak akademik takvimden sonra başlayacağı ifade edilmişti. Bu açıklamayla birlikte gözler YÖK’ün akademik takvimine çevrildi. YÖK’ün yeni yılın takvimini ekim ayı içerisinde açıklaması bekleniyor.

YÖK’ten yapılan son açıklamada “üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamaları istenmiştir.” ifadelerine yer verilmişti.

Dolayısıyla başvuruları ekim ayından önce başlaması beklenmiyor.

BURS VE KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

KYK burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaktadır. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.