Son Dakika

KYK yurt ve burs başvurusu ne zaman başlayacak? 2020 KYK başvuruları

A A

18.09.2020 - 14:35

2020 KYK yurt başvuru tarihi ve 2020 KYK burs başvuru tarihi heyecanla bekleniyor. Özellikle şehir dışında üniversite kazanan öğrenciler “KYK yurt başvuruları başladı mı?” sorusunun cevabını merak edip araştırıyor. İşte, 2020 KYK yurt ve burs başvuru tarihiyle ilgili merak edilen detaylar…

KYK yurt ve burs başvurusu ne zaman başlayacak? 2020 KYK başvuruları

KYK yurt başvurusu ne zaman başlayacak? KYK yurt başvurusu ne zaman başlayacak? 2020 YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ve kayıtların başlamasının ardından bu iki sorunun cevabı üniversiteyi kazanan öğrenciler ve aileleri tarafından merak edilip araştırılıyor. İşte, KYK yurt ve burs başvuru tarihleriyle ilgili detaylar…

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Geçtiğimiz günlerde yapılan son bilgilendirmede başvuruların YÖK tarafından açıklanacak akademik takvimden sonra başlayacağı ifade edilmişti. Bu açıklamayla birlikte gözler YÖK’ün akademik takvimine çevrildi. YÖK’ün yeni yılın takvimini ekim ayı içerisinde açıklaması bekleniyor.

YÖK’ten yapılan son açıklamada “üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamaları istenmiştir.” ifadelerine yer verilmişti.

Dolayısıyla başvuruları ekim ayından önce başlaması beklenmiyor.

BURS VE KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

KYK burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaktadır. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.