hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Leyla'dan sonra 2 bin 247 dilek gerçekleşti

  Leyladan sonra 2 bin 247 dilek gerçekleşti
  expand

  İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde öğrenci üç arkadaş, kronik hastalığa yakalanmış çocuklara umut verip hayata bağlamak amacıyla 2014 yılında bir projeye imza attı. Projeyle hasta çocuklar istedikleri minik hediyelere kavuşuyor. Şimdiye dek 2 bin 247 çocuğa ulaşan Leyla'dan Sonra gönüllüleri hasta çocuklar için umut olmaya devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zehra Semerci / cnnturk.com

  İstanbul Üniversitesi İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören Övgü Sinem Buğan, Yüsra Betül Medik ve Kübra İlicepınar onkoloji servisini ziyaretleri sırasında çocukların en büyük isteklerinin bile yetişkinlere kıyasla ne denli küçük olduğunu gördüler ve proje için çalışmaya başladılar.

  Proje bir iyilik hareketiydi. Amaç hasta çocukları mutlu edecek minik hediyeler vermekti. Çalışmalar sırasında doktorlardan biri eski hastaları Leyla’nın annesinin telefonuna tesadüfen rastladı ve Leyla’yı sordu. Doktorlar küçük hastalarının hayatını kaybettiğini öğrendi ve o gün içerisinde çok kısa bir toplantıyla ‘Daha fazla beklemek yok’ diyerek projeyi hayata geçirdi.

  Leyladan sonra 2 bin 247 dilek gerçekleşti

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Neden “Leyla’dan Sonra”?

  ‘’Leyla’nın bizden beklediği yalnızca bir bisikletti, camdan her gün annesine gösterdiği, evine kısacık gidebildiği zamanlarda da olsa sürmek istediği… 6.5 aylıkken tanısı konan hastalığı oldukça kötü huylu bir tümördü, nefes borusuna yakın olması sebebiyle de oldukça kritikti.’’

  1.5 yaşında hayatını kaybeden hastalarının dileğini yerine getiremedikleri için pişman olan tıp öğrencileri, diğer çocuklara umut olmak ve Leyla’yı hiç unutmamak için projenin adını ‘’Leyla’dan Sonra” olarak belirledi.

  Umut dolu 2 bin 247 dilek

  İstanbul Üniversitesi’nde 3 kişiyle başlayan iyilik hareketi, kısa sürede Türkiye’nin her yanına yayıldı. Yalnızca İstanbul’da değil Van, Trabzon, Diyarbakır, Konya, Manisa gibi 25 ilde aktif olarak çalışıyor. "Leyla’dan Sonra" ekibi şu an 34 fakültede 2 bin 247 çocuğa ulaşmış durumda.
  Siz de Leyla'dan Sonra  sayfasındaki "Çocuklarımız" bölümünde bekleyen dilekleri görebilir ve çocukları tanıyabilirsiniz.

   Leyladan sonra 2 bin 247 dilek gerçekleşti

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çocukların dilekleri nasıl gerçekleştiriliyor?

  Tıp öğrencileri iki, üç kişilik ekipler oluşturarak çocuklarla arkadaşlık kuruyor. Sohbet ederken çocukların en sevdiği renk, izlediği filmler, hayalindeki meslek gibi çocuğu daha iyi tanımayı sağlayan sorular soruluyor. Ekip muhabbet sırasında hayatta gerçekleşmesini en çok istediği dileği çocuklardan öğreniyor. Bu çok istenen bir oyuncak, öğrenme hayalleri kurulan bir enstrüman ya da okunmayı bekleyen bir kitap olabildiği gibi bir ünlüyle tanışıp imzasını almak, bir gezi, bazen de sadece patates kızartması yemek gibi minik bir istek olabiliyor. Çocuğu tanıtan ufak bir hikâyeyle birlikte dileğini internet sitesinde ve sosyal medya hesapları aracılığıyla, tabii ki çocuklar ve ailelerinden onay alınarak yayımlanıyor. 

  Gönüllüler paylaşılan yazıların altında belirtilen mail adresine yazarak ekiple iletişime geçiyor. Dilekler bizzat ziyarete gelirken getirilerek veya kargo yoluyla gönderilerek gerçekleştiriliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Leyladan sonra 2 bin 247 dilek gerçekleşti

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow