LGS sonuçları için son saatler! Gözler MEB’e çevrildi

LGS sonuçları için son saatler! Gözler MEB’e çevrildi

MEB, 2019 LGS sonuçları ile ilgili beklenen açıklamayı önümüzdeki günlerde yapacak. Kısa bir süre önce sınava katılan adaylar liseye geçişte kullanacakları LGS puanlarına MEB üzerinden ulaşabilecek. Peki, Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Geçiş Sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

LGS sonucu MEB tarafından öğrencilerin erişimine açılacak. Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan sınav kılavuzunda sonuçların ne zaman açıklanacağı bilgisi yerini almıştı. İşte Liselere Geçil Sınavı sonuçları ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar…


LGS SONUÇLARI HANGİ TARİHTE AÇIKLANIYOR?


2019 yılında gerçekleştirilen sınava ilişkin sonuçlar 24 Haziran 2019 Pazartesi günü MEB tarafından erişime açılacak. Sonuçlar MEB’in resmi internet adresi olan “meb.gov.tr” üzerinden öğrenilebilecek. Sonuçlar ayrıca e-posta yoluyla gönderilmeyecek.


SINAV PUANLARI NASIL HESAPLANIYOR?


Merkezi Sınava katılan öğrencilerin puanları tek puan türünde (merkezi sınav puanı) hesaplanmaktadır. Merkezi sınav puanı hesaplanırken öncelikle sayısal ve sözel bölümlerdeki her bir alt testte öğrencilerin sorulara verdiği doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanmakta ve doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkartılarak ham puanlar (net sayısı) elde edilmektedir. Hesaplanan ham puanlar, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülmektedir.


Standart Puanlar (SP), Tablo 2’deki katsayılar ile ağırlıklandırılarak Ağırlıklı Standart Puanlar (ASP) hesaplanmaktadır. Daha sonra alt testlerin ASP’leri toplanarak


Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) elde edilmektedir. Hesaplanan TASP kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan bir puan dağılımına aşağıdaki formül kullanılarak dönüştürülmektedir.


Merkezi Sınav Puanı (MSP) = 100+ (400 (TASP-En Küçük TASP))


                                                        (En Büyük TASP-En Küçük TASP)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS