hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  LGS tercihleri başlıyor! MEB 2020 LGS tercihleri ne zaman ve nereden yapılacak?

  LGS tercihleri başlıyor MEB 2020 LGS tercihleri ne zaman ve nereden yapılacak
  expand

  2020 LGS tercihleri ile ilgili detaylı bilgiler MEB tercih kılavuzunda yerini aldı. Adaylar Liselere Geçiş Sınavı’ndan elde ettikleri yüzdelik dilimlerle tercihlerini yapabilecekler. Peki, LGS tercihleri ne zaman başlayacak, tercih sonuçları hangi tarihte açıklanacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Liselere Geçiş Sınavı ile ilgili süreçte sona gelindi. Sonuçların açıklanmasının ardından adaylar tercih işlemlerine başlayacak. İşte tercihlerle ilgili bilinmesi gerekenler…

  LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN VE NEREDEN YAPILACAK?

  Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre, öğrenci velisi tarafından 20-29 Temmuz 2020 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.

  SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  10 Ağustos’ta ise sonuçların açıklanmasının ardından boş kontenjanlar ilan edilecek.  Aynı gün ise yerleştirmeye esas 1. nakil başvuruları başlayacak.

  E OKUL GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ...

  SINAVA KATILMAYAN ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

  Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar; Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

  Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

  Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow