Mağdur Boşanmış Babalar Derneği Başkanı gözaltına alındı

Mağdur Boşanmış Babalar Derneği Başkanı gözaltına alındı

Ulusal bir gazeteye verdiği röportajda, "Karılarını öldüren kahraman babaları alınlarından öpüyorum" sözlerinden dolayı, hakkında 5 ile 10 yıl arasında hapis cezası istenen Mağdur Boşanmış Babalar Derneği'nin Başkanı Muhammet Özen, ikinci kez mahkemeye gitmediği gerekçesiyle gözaltına alındı. Özen, ifade verdikten sonra savcı tarafından serbest bırakıldı.

Eşinden ayrıldıktan sonra Mağdur Boşanmış Babalar Derneği'ni kuran Muhammet Özen, röportajında kadınlar hakkında çıkarılan yasaların erkekleri mağdur ettiğini, mahkemelerin babaları ömür boyu nafaka ödemeye mahkum ettiğini, ödemeyenlerin ise cezaevine girdiğini söyledi. Boşanıldığı zaman devletin erkeğin elinden her şeyi alıp kadına verdiğini savunan Muhammet Özen, "Devlet erkek için iki seçenek sunuyor. Ya ömür boyu nafaka öde, ya da onu öldür diyor. Başka seçenek bırakmıyor. Karılarını öldüren kahraman babaları alınlarından öpüyorum" dedi.


Muhammet Özen'in söylediği bu sözleri üzerine eski eşi Hasibe Kabadayı'nın avukatı Pelin Yayalar ve İzmir Barosu Kadın Hakları ve Hukuk Araştırma Merkezi Sorumlusu Avukat Nuriye Kadan, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunarak, "Bu hastalıklı zihniyet cezalandırılmalı" dedi. Savcılık ifadesinde sözlerinin arkasında olduğunu belirten Muhammet Özen, hakkında 'Tahrik ve suçluyu övme' suçlarından 5 ile 10 yıl arasında hapis istemiyle İzmir 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.


Yakalama kararı çıkartıldı, ifadeden sonra serbest bırakıldı
İzmir 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan ikinci duruşmasına da katılmadığı için ifade veremeyen Özen, hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Bunun üzerine Muhammet Özen, teslim olduğu polis tarafından gözaltına alındı. Adliyeye götürülen Özen, ifade alındıktan sonra savcılıkca serbest bırakıldı.


Bu arada başka bir suçtan da, 2 bin 750 TL de para cezası bulunan Özen, ödeme taahütünde bulunup, bu suçtan da yine salıverildi. Serbest kaldıktan sonra telefonda açıklama yapan Muhammet Özen, kadın cinayetlerinin gelişmekte olan ülkelerin sorunları olduğunu söyleyip, "Bir avukat boşanan karı kocanın mallarının yüzde 70'ini alıp onları uzlaştırmıyorsa, orada kadın cinayetleri bitmez. Bunun suçlusu budur" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS