Mahkeme 14 yıl sonra 'kesikbaş cinayetini' itiraf eden sanık için akıl sağlığı raporu istedi

Mahkeme 14 yıl sonra 'kesikbaş cinayetini' itiraf eden sanık için akıl sağlığı raporu istedi

Sivas'ta 14 yıl önce başı kesilerek öldürülen uzman çavuş cinayetinin sır perdesi, 7 ay önce bir ihbarla aralandı. İhbarı yapan, öldürülen Adem Keleş'in eşinin şimdi beraber olduğu kişiydi. "Kesik baş" cinayetini, uzman çavuşun eşi Meryem Şule Erdemir Keleş'in azmettirdiği ve Murat Arısoy'un işlediği iddiası üzerinde yargılama başladı. Arısoy cinayetini itiraf etti ve iddiaları doğruladı. Mahkeme zanlının akıl sağlığı yerinde mi diye rapor istedi.

Sivas'ta 2002 yılında başı gövdesinden ayrılarak öldürülen uzman çavuş Adem Keleş'in katil zanlısı Murat Arısoy ile cinayetin azmettiricisi olduğu iddia edilen uzman çavuşun eşi Meryem Şule Erdemir Keleş'in yargılanmalarına devam edildi.


'İmdat' çığlıkları güvenlik kamerasında


Kamuoyunda "kesik baş" cinayeti olarak bilinen uzman çavuş Adem Keleş'in öldürülmesi 13 yıl boyunca faili meçhul kaldı. Uzman çavuşun eşi Meryem Şule Erdemir Keleş'in imam nikahıyla birlikte yaşadığı Dinçer Kara'nın ihbarı üzerine dosya geçen yıl yeniden açıldı.


Sivas Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonrası cinayetin şüphelisi olarak Murat Arısoy (37), cinayetin azmettiricisi olduğu iddiasıyla da uzman çavuşun eşi Meryem Şule Erdemir Keleş (40) 7 ay önce gözaltına aldı. Mahkemece tutuklanarak Sivas Cezaevi'ne konulan sanıklar hakkında ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.


'Kesik baş' cinayeti 13 yıl sonra çözüldü


"İhbar tamamen uydurmadır"


Davanın 3'üncü duruşması bugün yapıldı. Mahkeme Başkanı duruşmaya, Meryem Şule Erdemir Keleş'in imam nikahlı eşi Dinçer Kara'nın mahkemeye gönderdiği dilekçeyi okuyarak başladı. Dinçer Kara'nın dilekçede, "Eşimin beni aldattığını düşünerek kendisini ihbar ettim. Yaptığım bu ihbar tamamen uydurmadır. Eşim tutuklandıktan sonra pişmanlık yaşadım" ifadelerine yer verdi.


Türkiye'nin korkunç cinayetler işleyen 14 seri katili


Kara ayrıca ifadesinde, uzman çavuş Adem Keleş'in geçmişte baldızı A.K.'ye tecavüz ettiğini ileri sürerek, konudan haberdar olan Arısoy'un cinayeti işlerken bu durumdan da etkilenmiş olabileceğini öne sürdü.


Eşi Adem Keleş'i öldürtmeye azmettirmekle suçlanan Meryem Şule Erdemir Keleş ise, "Suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum. Eşim, kız kardeşim A.K.'ye tecavüz etmiş olabilir. Ailemiz içinde zaten bu durum biliniyordu. Ben kardeşime sorduğumuda, 'Abla bana fazla bir şey sorma' deyip ağlıyordu. Ama ben Murat Arısoy'a kesinlikle eşimi öldürmesini söylemedim" dedi.Cinayet zanlısı Rabia işareti yapıp yardım istedi


Akıl sağlığı raporu istendi


Sanık Murat Arısoy da kandırıldığını belirterek, Meryem Şule Erdemir Keleş'in eşinde tabanca ve bıçak olduğunu söyleyip, kendisini bir korku tüneline soktuğunu ifade etti. Meryem Şule Erdemir Keleş ve yakınlarının her mahkemeye ayrı bir senaryoyla geldiğini belirten Arısoy, "Dinçer Kara tarafından mahkemeye sunulan ifade okununca bir kez daha hayrete düştüm. Dilekçe içeriğinde bulunan A.K. olayıyla ilgili, gerek Meryem gerekse kız kardeşi Elif, A.K.'nın tacize uğradığını, daha doğrusu olayın sarkıntılık olduğunu söylediler. Tecavüzden hiç bahsetmemişlerdi. Savunmamda da dile getirdim ama ben Meryem'in çocuklarıyla savunmasızlığına acıdığım ve bende şefkat içinde büyümediğim için kendimi bu olayların içinde buldum. Maktülü ben öldürdüm ancak Meryem de bana sürekli eşiyle ilgili bilgi aktarımında bulundu. Hatta kendisi bana direk olarak 'öldür' demişti" dedi.


İfadelerin ardından savcılık sanığın akıl hastası olup olmadığını tespiti için adli tıp kurumuna sevki ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamı istendi. Mahkeme heyeti sanıklarının tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 6 Eylül'e erteledi.


Sanıklardan Murat Arısoy hakkında canavarca hisle adam öldürmek, Meryem Şule Erdemir Keleş içinse adam öldürmeye azmettirme suçundan müebbet hapis cezası isteniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS