Mahkeme tecavüz zanlısını tutuklamaya gerek görmedi

Mahkeme tecavüz zanlısını tutuklamaya gerek görmedi

Antalya'daki bir sitede çevreden yardım isterken bulunan Rus tercüman İnna T.'ye tecavüzle suçlanan emlakçı Hidayet G., "nitelikli cinsel saldırı", "cebir kullanarak cinsel saldırıda bulunmak" ve "kemik kırığı meydana gelecek şekilde kasten yaralama" ile suçlandığı halde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırı suçlarında, kamu görevlilerinin ve devlet kurumlarının mağduru yeniden mağdur eden uygulama ve yaklaşımları tartışılırken bir haber de Antalya'dan geldi. Mahkeme, evine gelen Rus tercüman kadını darp ederek, ona tecavüz etmekle suçlanan sanık için, Türkiye yargısında hakaret suçlarında bile başvurulan standart bir uygulama haline gelen tutuklama tedbirine gerek duymadı. 


Hem tecavüze uğradı hem ailesi öldürmek istedi


Antalya'da bir konut sitesinden sabaha karşı çıkan Rus tercüman İnna T. "İmdat polis" diye bağırmaya başladı. İnna T. gelen polislere, evine gittiği emlakçı arkadaşı Hidayet G.'nin kendisine tecavüz ettiğini iddia etti. Bunun üzerine gözaltına alınan Hidayet G. ise, İnna T. ile zaman zaman cinsel ilişkiye girdiklerini belirterek tecavüz suçlamasını kabul etmedi. Hakkında 16 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Hidayet G.'nin adli kontrol altına alınmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.


Rus kökenli çocuğa tecavüz iddiası siyasi kriz çıkardı!


Geçen 25 Haziran gecesi Çağlayan Mahallesi Yalı Caddesi'ndeki bir siteden sabaha karşı çıplak halde çıkan İnna T., "İmdat polis" diye bağırmaya başladı. Çevredeki binalarda oturanları uyandıran İnna T., gelen polislere, evine gittiği emlakçı arkadaşı Hidayet G.'nin kendisine tecavüz ettiğini anlattı.


Giysilerini evde bırakıp birinci kat balkonundan atlayıp kaçtığını söyleyen İnna T., Hidayet G.'den şikayetçi oldu. Şikayet üzerine olayın meydana geldiği adrese giden polis, Rus tercümanın giysilerini alıp teslim etti. Gözaltına alınan Hidayet G. ise suçlamaları kabul etmedi.


Kadınlardan ''Sen tecavüz edemezsin'' isyanı


Hidayet G. hakkında "nitelikli cinsel saldırı", "cebir kullanarak cinsel saldırıda bulunmak" ve "kemik kırığı meydana gelecek şekilde kasten yaralama" suçlarından 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle Antalya 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Ancak tecavüz zanlısı Hidayet G., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


Bağdat Caddesi'ndeki tecavüz olayına kadınlardan kınama


Evden çıkmasına izin vermeyince balkondan atlayarak kaçtı


Duruşmada cinsel saldırının nasıl gerçekleştiğini anlatan İnna T., bir arkadaşının yaş gününu kutladıktan sonra eve gitmek için sokağa çıktığında taksi aradığını, bulamayınca emlakçı arkadaşı Hidayet G.'yi telefonla arayarak, "Beni evime bırakabilir misin" diye talepte bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:


"Sanık arabasıyla gelip beni aldı. Farklı bir yere gittiğimizi anlayınca bana 'Korkuyor musun' diye sordu. Korkmadığımı söyleyince beni evine götürdü. Birlikte şarap içtik. Bana yaklaşmak istedi. Ben 'Senin ablan yaşındayım ve evliyim' dedim. Ben evden çıkmak isterken kapıyı tutup engel oldu. Hiç beklemediğim anda kafama vurdu. Beni öldüreceğini düşünerek 'Ne istersen yap' dedim. Hatta üzerimdeki giysileri de kendim çıkardım. Sonra bana tecavüz etti. Lavaboya gittiğinde birinci kattaki evin mutfak penceresinden atlayıp kaçtım."


İstanbul'da 24 yıl önce tecavüz edilip öldürüldü, faili meçhul oldu


Tecavüz zanlısı ise bunları anlattı


Hidayet G. ise mağdure ile aralarında duygusal bir ilişki olmadığını, zaman zaman birlikte olduklarını öne sürdü. Hidayet G., İnna T.'nin saat 02.45'te kendisini telefonla aradığını ve buluştuklarını söyledi. Birlikte eve gittiklerini ve içki içtiklerini anlatan Hidayet G., mağdureyle kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girdiklerini iddia etti. İnna T.'nin bu sırada agresif davrandığını ileri süren Hidayet G., "Tepki olarak bir tokat atarak kendisini evinden kovduğunu" öne sürdü. Hidayet G., "Ağzımı yıkamak amacıyla lavaboya gittim. Döndüğümde evde olmadığını gördüm. Elbiseleri ise evdeydi" iddiasında bulundu.


Tecavüz sanığı Hidayet G'nin avukatı Pınar Hakimoğlu ise, İnna T.'nin alkollü olmasını mahkemenin gündemine getirerek, müvekkilinin evine gelmesine ilişkin anlattıklarına itiraz etti. Avukat, komşu binanın güvenlik kamerası görüntüleri bulunduğunu söyleyerek, İnna T'nin müvekkilinin evine, onunla "samimi bir şekilde" girdiğini iddia ederek, tecavüz suçlamasını reddetti.


İnna T.'nin avukatları ise tecavüz sanığının tutuklanmasını talep etti, ancak mahkeme bu talebi redderek, Hidayet G.'nin adli kontrol altına alınması kararı verdi. Duruşma ertelendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS