Mahkemede anlattı: 'İtirafçı olanlara cezaevinde baskı yapılıyor'

Mahkemede anlattı: 'İtirafçı olanlara cezaevinde baskı yapılıyor'

Kahramanmaraş'ta tutuklu yargılandığı FETÖ davasında ilk kez hakim karşısına çıkan sanık, itirafçı olmak istediğini beyan etti ve örgütün, cezaevinde itirafçı olanlara baskı yaptığını anlattı.

Kahramanmaraş 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık A.B. ile avukatı katıldı. Kimlik tespitinin ardından söz alan sanık, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini belirtti.


Yardımcı doçent, 'Fetullah' olan adını değiştirmiş


Daha sonra savunma yapan A.B, Giresun'da üniversite okuduğu dönemde örgütle tanıştığını dile getirdi. A.B, "Örgütle ilgili bildiğim her şeyi yazılı olarak sunmak istiyorum" dedi.


'55 saniye yayında kalan tek kelimeye 3 yıl hapis'


İlk gözaltına alındığı emniyet müdürlüğünde örgütle ilgili tüm bildiklerini anlattığını öne süren A.B, şunları kaydetti:


"Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyenlere, cezaevinde aynı suçtan yargılanan kişiler tarafından büyük baskı yapılıyor. Bu sebepten etkin pişmanlık dilekçemi avukatım aracılığıyla yollamak zorunda kaldım. Aynı suçtan cezaevinde bulunan kişiler 'cemaat bir örgüt değil, neden etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istiyorsunuz.' diyerek baskı yapıyorlar. Örgüt içerisinde kimsenin etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmasını istemiyorlar."


Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün ceza verdiği sanığın, tutukluluk süresini de dikkate alarak tahliyesini kararlaştırdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS