Mahkumun Alevi dedesi talebine vize!

Mahkumun Alevi dedesi talebine vize!

Mahkumun Alevi dedesi talebine vize!

Cezaevlerinde başlatılan "vaiz" uygulaması bir ilki beraberinde getirdi. Ankara'daki Sincan Cezaevi'nde kalan hükümlü Miktat Algül'ün inancı gereği bir Alevi dedesi ile görüşme talebine izin verildi.

10 Şubat 2011 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokolün ardından cezaevlerinde vaizler görev yapmaya başladı.

Vaizler, mahkûmların rehabilite edilmesi amacıyla Kuran eğitimi, kişisel danışmanlıkla görevlendirildi.

Sincan 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde cezasını çeken mahkûm Miktat Algül de Alevi olduğunu belirterek, uygulama kapsamında bir Alevi dedesiyle görüşmek istedi ancak bir sonuç alamadı. Bunun üzerine Algül, 29 Nisan'da Ankara Barosu İnsan Hakları İzleme Merkezi'ne başvurdu.

Yangın durdurulamıyor! Binlerce kişi tahliye edildi

Merkez Başkanı Avukat Kazım Genç, Adalet Bakanlığı'na başvurarak, hem Algül hem de cezaevi idaresiyle görüşmek için izin istedi.

Avukatın girişimi sürerken cezaevi müdürlüğü, Miktat Algül'ün 18 Mayıs'ta, Cem Vakfı Ankara Şubesi'nin dedesi ile görüşmesine izin verdi.

Hürriyet gazetesine konuşan Avukat Kazım Genç, devletin Alevi inancına mensup tutuklu ve hükümlülere yönelik dede hizmetini rutin hale getirmesi gerektiğini söyledi.