hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Malatya sabah saatlerinde sallandı! Uzman isimlerden dikkat çeken değerlendirmeler

  AFAD ve Kandilli Rasathanesi'nin geçtikleri bilgiye göre, Malatya'nın Pütürge ilçesinde 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin ardından Prof. Dr. Şükrü Ersoy CNN TÜRK ekranlarında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ersoy "Bu büyük ihtimalle 2020 depreminin artçısı olabilir." dedi. Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür de depremle ilgili olarak sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda "Deprem DAF ÜZERİNDE VE ARTÇI. Endişeye mahal yok" sözlerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) verilerine göre; saat 10.36'da merkez üssü Pütürge ilçesi olan 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 7 kilometre derinliğinde kaydedilen deprem, çevre il ve ilçelerde de hissedildi. Depremde, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

  AFAD'dan yapılan açıklamada, 'Malatya ilimizin Pütürge ilçesinde saat 10.36’da meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.' ifadeleri kullanıldı.

   

  ARTÇI MI, FARKLI BİR FAY HATTI MI?

  Pütürge'de yaşanan depremin ardından CNN TÜRK Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy şu ifadeleri kullandı;

  2020'de hatırlarsanız Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. Ondan sonraki bölümde Pötürge'ye doğru bir gerilim olduğunu söylemiştik. Çünkü depremin bir ucu oraya kadar gelmişti. Bu büyük ihtimalle 2020 depreminin artçısı olabilir.

  Burada özellikle Malatya çevresinde hem 2023 depreminin hem de 2020 depreminin artçılarını görüyoruz. Bu sanıyorum ki 2020 depremi sonrası artçılardan biri olduğunu tahmin ediyorum. Fakat 4.5 büyüklüğünde bir deprem elbette insanların çok rahat hissedeceği, korkup kaygı duyabileceği depremlerden bir tanesi. Hatta hasarlı binalarda tehlike yaratabilir. Çünkü yıkım olabilir. Çok yanlarına girmemek, bu durumlarda evin içine girmemek gerekir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu tür depremler devam edecek. Baştan onu söylemek doğru olur. Çünkü çok büyük iki tane deprem yaşanmıştı. Biri 2020'de biri 2023'de çifte deprem. Bu artçılar yaşanacak. Bölgenin rutini içerisinde düşünmek gerekir.

  “DEPREM DAF ÜZERİNDE”

  Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem sonrası sosyal medya X hesabından bir paylaşım yaptı.

  Görür,  “Malatya, Ormaniçi/Pütürge’de 4,5 deprem oldu. Deprem DAF ÜZERİNDE VE ARTÇI. Endişeye mahal yok. Olabileceği beklenir. Sevgiyle “

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow