hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Malatya'da 'argiope lobata' paniği

  Malatyada argiope lobata paniği
  expand
  KAYNAKİHA

  Dünyanın en zehirli örümceklerinden biri olan argiope lobata türü Malatya’da ortaya çıktı. Türkiye'de iki türü olduğu tahmin edilen örümcek Afrika, Asya ve Güney Avrupa’da görülüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Arapgir ilçesine bağlı Sinikli Mahallesi’nde doğa yürüyüşü yapan Görsel Sanatlar Öğretmeni Hüseyin Meydan gezisi sırasında tesadüfen dünyanın en zehirli örümceklerinden birisi olan argiope lobata türü örümcekle karşılaştı. Örümceğin fotoğrafını çekerek internette araştırma yapan Meydan, üzerindeki farklı desenleri ile dikkat çeken argiope lobata türü örümceğin, taşıdığı güçlü zehirle insan vücudundaki sinir hücrelerini öldürerek can kayıplarına neden olabileceğini, ancak kolay kolay insanlara saldırmadığı, ölümcül zehrinin nörodejeneratif hastalığının tedavisinde kullanıldığı bilgisine ulaştı.

  Malatyada argiope lobata paniği

  "İNTERNETTEN ZEHİRLİ ÖRÜMCEK TÜRÜ OLDUĞUNU ÖĞRENDİM"

  Türkiye'de iki türü olduğu bilinen dünya genelinde ise Afrika, Asya ve Güney Avrupa’da yaşam alanı bulunan örümceğin ender rastlanan bir tür olduğunu kaydeden Meydan, "Doğa fotoğrafçılığıyla uğraşmaktayım. Tatil için Malatya Arapgir Sinikli köyünde fotoğraf çekmeye çıktığım sırada tesadüfen denk geldiğim ve fotoğrafını çektiğim örümceğin internette argiope lobata denilen zehirli örümcek türü olduğunu öğrendim. Ender görülen bir türle karşılaşmak benim için güzel bir deneyim oldu." diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow