hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'FETÖ'cü diye üniversiteden atılanlar arasında muhalif isimler var

  FETÖcü diye üniversiteden atılanlar arasında muhalif isimler var
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Üniversiteden 2 bin 346 akademisyenin bir gecede uzaklaştırıldığı kararnamede FETÖ'cü diye ihraç edilenler arasında sosyalist kimliğiyle bilinen bilim insanları da var. Dilovası'ndaki kanser vakalarının artışını ortaya koyan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Türkiye'nin en önemli adli tıpçılarından Prof. Dr. Ümit Biçer, “Ateist ve Marksistim, benden nasıl Fethullahçı çıkaracaklar merak ediyorum” diyen tarihçi Doç. Dr. Candan Badem ile işçi ölümleriyle mücadele eden Yard. Doç. Dr. Hakan Koçak bu isimler arasında.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  OHAL kapsamında dün gece yayımlanan 3 ayrı kararname ile 50 bin 589 kamu çalışanı ihraç edildi. 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile YÖK'e bağlı 2 bin 346 öğretim üyesi üniversiteden ihraç edildi ve kamu görevlerinden men edildi. Bu listelerde kamuoyunda muhalif kimliğiyle bilinen bilim insanları da var.

  Dilovası kanser araştırmasına imza atan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu da uzaklaştırıldı

  FETÖ'cülükle suçlanan bu akademisyenler, sol sosyalist bir siyasi kimliğe sahip olarak tanınıyorlar. Bu akademisyenler arasında Kocaeli’nin sanayi bölgesi Dilovası'nda yaptığı bilimsel araştırmanın sonuçlarını açıklayarak üzerine şimşekleri çeken ve hakkında birçok soruşturma açılan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu da var.

  Dilovası mı kanser ovası mı?

  Dilovası'nda sanayinin yarattığı kirliliğin kanser vakalarını artırdığı yönündeki bilimsel araştırmanın sonuçlarını 8 Haziran 2011'de açıklayan Prof. Dr. Hamzaoğlu, soruşturmalar geçirmiş, aleyhinde davalar açılmış ve siyasilerin de hedefi haline gelmişti. Yasal ve anayasal hakkı olan siyasi haklarını kullanarak üyesi olduğu TBMM'de temsil edilen partinin, HDP'nin Ocak ayında yapılan olağan kongresinde divan başkanlığı yaptığı için hakkında yine soruşturmalar açılan Prof. Dr. Hamzaoğlu, Barış İçin Akademisyenler Bildirisi'ne de imza attığı için hakkında soruşturma başlatılarak gözaltına alınmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kocaeli'nde yaşayanların kanser riski 7 kat fazla

  Türkiye'nin en önemli adli tıpçılarından Prof. Dr. Ümit Biçer de uzaklaştırıldı

  Yine FETÖ'cülükle suçlanarak üniversiteden atılanlar arasında Türkiye'nin en önemli adli tıp uzmanlarından biri olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Biçer de bulunuyor. Prof. Dr. Biçer alanında uluslararası çalışmalara katılmış olan Bosna Hersek'te toplu mezarlardan çıkarılanların kimliklendirmesinde çalışan, Türkiye'de de gündemi sarsan pek çok davanın aydınlanmasına katkıda bulunan adli tıp incelemelerini yapan isimlerden.

  FETÖcü diye üniversiteden atılanlar arasında muhalif isimler var

  'Marksistim, Ateistim' diyen Candan Badem de ihraç edildi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Candan Badem de bu isimler arasında. Badem, 15 Temmuz'daki darbe girişimiyle ilişkilendirilmeye çalışılarak önce açığa alınmış, 3 Ağustos'ta da gözaltına alınmıştı. Üniversitedeki odasında arama yapan polisin bulduğu Fethullah Gülen'in yazdığı "Asrın getirdiği tereddütler 4" kitabı, sosyalist kimliğiyle bilinen Doç. Dr. Badem'in FETÖ üyesi olduğunun delili olarak gösterilmeye çalışılmıştı. “Ateist ve Marksistim, benden nasıl Fethullahçı çıkaracaklar merak ediyorum” diye tepki gösteren Doç. Dr. Badem, savcılığın tutuklama talebiyle sevk ettiği hakimlikçe serbest bırakılmıştı.

  Prof. Ümit Biçer'den Tahir Elçi'nin ölümüne dair çarpıcı değerlendirme

  Delil diye kitap gösterilmişti

  Doç. Dr. Candan Badem'in avukatı eski CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de "Müvekkilim Doç. Dr. Candan Badem bir akademisyendir ve Gülen cemaatine karşı düşünceleri ile bilinir. Marksist kimliği herkes tarafından bilinen bir öğretim üyesidir. Cemaatin iç yüzünü daha iyi bilmek ve Fethullah Gülen'i kendi düşünceleri üzerinde eleştirmek için kitabını alarak okumuştur. Bu kitabı Fethullah Gülen'in düşüncelerini eleştirmek için almıştır. Darbe tankla topla jetle yapılır. Kitap ile darbe ilk defa Türkiye'de AKP'ye karşı yapılıyor" demişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FETÖ'cü iddiasıyla gözaltına alınan sosyalist akademisyen Candan Badem serbest bırakıldı

  'OHAL fırsatçılığı'

  Badem için sosyal medyada ise, #CandanBademSerbestBırakılsın hashtag'iyle destek kampanyası başlatılmıştı. Sosyalist ve muhalif kimliğiyle bilinen ve Barış İçin Akademisyenler metninin de imzacıları arasında yer alan Doç. Dr. Badem'e yönelik "FETÖ'cülük" suçlaması kamuoyunda "OHAL fırsatçılığı" şeklinde tepki görmüştü.

  Sosyalist akademisyen FETÖ iddiasıyla açığa alındı: OHAL fırsatçılığı

  Ancak Doç. Dr. Badem ile ilgili gelişmeler, serbest kalmasıyla son bulmadı. Doç. Dr. Badem bugün de OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile üniversitedeki görevinden uzaklaştırıldı ve kamu görevinden men edildi. Görevden uzaklaştırıldığını Twitter hesabı üzerinden duyuran Tunceli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Candan Badem, "Günaydın. Bugünkü KHK ile beni de kamu görevinden atmışlar. Hiçbir delil yok, ama hüküm var. İslam faşizmi" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3 yılda 4 bin 851 işçi iş kazalarında öldü!

  'İş cinayetleriyle' mücadele eden Hakan Koçak da ihraç edildi

  Üniversiteden FETÖ'cülükle suçlanarak atılan isimler arasındaki bir diğer sol muhalif isim de Kocaeli Üniversitesi İktsadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mahmut Hakan Koçak. Türkiye'de çalışma hayatına yönelik araştırmalara imza atan, iş kazaları ve işçi ölümleriyle ilgili çalışmalarda yer alan, sendikalarla ilgili araştırmalara imza atan Yard. Doç. Dr. Koçak da hiçbir somut suçlamaya maruz kalmadan ve soruşturma yapılmadan 2 bin 346 kişilik bir listeye adı eklenerek üniversiteden atıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow