Marmaris'in ismi Gazi Marmaris mi oluyor?

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyesi Belma Satır, Meclis’e teklif gelmesi halinde Marmaris’e ’Gazi’ unvanının verilebileceğini söyledi.15 Temmuz darbe girişiminde Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimini araştırmak için Muğla’nın Marmaris ilçesine gelen Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu üyeleri Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı Turban Grand Yazıcı otelde incelemelerde bulundular.
Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek ve beraberindeki 6 kişilik komisyon üyeleri Otel’e Muğla Valisi Amir Çiçek ile birlikte geldi. Komisyon üyelerini Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel ve Otel sahibi Serkan Yazıcı karşıladı.
Komisyon araştırma öncesi otel sahibi Serkan Yazıcı darbeciler ile koruma polisleri arasında yaşananları aktardı. Yazıcı, “Cumhurbaşkanımızın korumaları odalarında gözükmeyeceklerini zannettiler galiba. O arada bir çatışma çıkınca darbeciler odaları bir şekilde tespit ediyorlar. Çatışma sürerken darbeciler odalara giriyorlar. Hatta bir odaya el bombası atıyorlar. Önce o adaya gidelim” dedi.
Darbe komisyonu üyeleri, 15 Temmuz gecesi şehit düşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koruma ekibindeki şehit Mehmet Çetin’in kaldığı odada incelemelerde bulundu. Odanın birçok kesiminde kurşun izleri hala dururken, yerde hala duran kelepçe dikkat çekti.
AK Parti Manisa Milletvekili ve komisyon üyesi Selçuk Özdağ koruma ekibinin kaldığı odada hala duran kurşunları gösterdi. Komisyon üyeleri şehit düşen polisi memuru odada dua okudu.
TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek şehit polisin kaldığı odada yaptığı açıklamada, “Hakikaten biz biliyorduk darbecilerin hukuk tanımadıklarını, insan hakkı tanımadıklarını, ne kadar hain kalleş acımasız olduklarını. Ama o 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanımıza suikast için gelen o hainler, bu çeteler gördüğünüz gibi burada kat kat fazlasını göstermişler. Hem burada masum bir korumayı şehit etmişler, hem de bu odada her taraf kurşun izleri ile dolu" dedi.
15 Temmuz darbe girişimi araştırma komisyonunda yer alan İstanbul Milletvekili Belma Satır, Marmaris halkının 15 Temmuz gecesi büyük bir kahramanlık örneği gösterdiğini belirtti.
Belma Satır, şunları söyledi: "Marmaris’in adı değiştirilerek Gazi Marmaris’ olabilir. Ben bununla ilgili kanun teklifine imza atarım. Televizyonlarda izledik, burada açıklamaları dinledik. Yerinde görünce çok daha fazla etkileniyoruz. Allah bir daha bize böyle bir gece yaşatmasın.
Dolayısı ile o gece Sayın Cumhurbaşkanımızın o gece buradan sağ çıkmasaydı bunun faturası çok çok daha ağır olacaktı. Dolayısı ile Marmaris kalbimizde 15 Temmuz için önemli. Biz komisyon olarak bu ismin arkasında dururuz” derken, komisyon üyelerinin tamamı bu kanun teklifine imza atacaklarını açıkladılar.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS