hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mavi Marmara'da ölenlerin ailelerine 2'şer milyon dolar tazminat

  Mavi Marmarada ölenlerin ailelerine 2şer milyon dolar tazminat
  expand
  KAYNAKHakime Torun / DHA /Ankara

  İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi mutabakatına değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Mavi Marmara baskınında ölenlerin ailelerine 2 'şer milyon dolar tazminat ödenecek" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldiği iftarda konuştu.  

  İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi çerçevesinde varılan mutabakata ilişkin Erdoğan şöyle konuştu: "2010 yılında Mavi Marmara'nın basılıp 10 vatandaşımızın şehit edilmesinin ardından İsrail ile sorunlu bir döneme girmiştik. ABD başta olmak üzere üçüncü tarafların girişimleri oldu. Biz 3 şartın yerine getirilmesini istedik.

  İsrail bu eyleminden dolayı 'Türkiye'den resmen özür dilemelidir' demiştim. 2013'te Obama'nı şahitliğinde İsrail Başbakanı bu özrü bana iletti. İkinci şartımız tazminat ödemesiydi. Prensipte üzerinden anlaşılan şartta 20 milyon dolar rakamı kesinleştirildi. Her bir şehidimiz için 2 milyon dolar tazminat yatırılacaktı. Üçüncü şartımız Gazze'nin hayat şartlarının iyileştirilmesi noktasında ablukanın kaldırılmasıydı.

  Su maalesef sıkıntı. Denizden  su arıtalım veya sondaj dedik. Bu noktada bunu da kabul ettiler. Gıda, sağlık, konut gibi temel ihtiyaçlarda Gazze'ye Türkiye aracılığıyla yardım ulaştırılabilecek. Bayram öncesi bir 14 bin tonluk gemiyle gıda giyim eşyası, ayakkabı bu tür şeyleri Mersin'den yola çıkmak suretiyle Gazze'ye ulaştıracağız. Türkiye olarak bu süreci Filistinli kardeşlerimizle istişare ederek yürüttük.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kendileri bu gelişmeleri olumlu buldular biz de ona göre devam ettik. Gazze'deki Filistinlilere nefes aldıracak mağduriyetlerini düzeltecek adımları süratle atacağız. Daha önceden söylediğim gemi cuma günü yola çıkacak. Bu gemilerin Aşdod limanına ulaşmasıyla Filistinli kardeşlerimiz ikinci bir bayramı yaşayacaklar. Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı asla unutmuyoruz. Buralardaki hukuksuzluklara karşı itirazlarımızı devam ettireceğiz. Anlaşmanın hayata geçmesinde katkısı olan ABD Başkanı Obama başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

  Hükümetten Rusya açıklaması

  Başbakan Binali Yıldırım İsrail mutabakatını anlattı

  İsrail ile Türkiye arasında anlaşma

  "Sayın Putin'e gönderdiğim mektupta..."
   
  Rusya ile ilişkilerde yaşanan krize ilişkin Erdoğan, "Rusya ile de bir uçak krizimiz vardı. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için adımları attık. Rusya ile ilişkilerimizi yeniden geliştirme konusunda gönderdiğim mektupla vardığımız mutabakatın her iki ülkenin de hayrına olacağına inanıyorum. Sayın Putin'e gönderdiğim mektupla kendisine hem yaşanan hadiseden dolayı duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim hem de geniş bir alanda yapabileceğimiz bölgesel işbirliği imkanlarını hatırlattım. Her iki ülkenin de zararına olan mevcut durumu geride bırakarak ilişkilerimizi normalleştirebileceğimize inanıyorum. Bölgenin barışı, huzuru için bu yakın komşumuz ile özellikle stratejik olarak kurduğumuz bu adımların geliştirmenin gayretine inanıyorum" açıklamasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye ve İsrail anlaşmıştı

  Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi adına Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun özel temsilcisi Joseph Ciechanover, Roma'da bir araya geldi ve ilişkilerin normalleşmesi adına uzlaşmaya vardı. Başbakan Binali Yıldırım ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu anlaşmayla ilgili resmi açıklama yapmışlardı.

  İmzalar yarın atılıyor

  Türkiye-İsrail ikili ilişkilerinin normale dönmesi hakkındaki mutabakatı Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu yarın 11.00'de imzalayacak. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Sinirlioğlu, İsrail ile yürütülen müzakerelerin ardından varılan mutabakata yarın 11.00'de Bakanlıkta basına kapalı olarak imza atacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow