Mazeret sınavları sona erdi

Mazeret sınavları sona erdi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) bu yıl ilk kez düzenlenen merkezi ortak sınavlara giremeyen 45 bin 984 8. sınıf öğrencisi için yapılan mazeret sınavları sona erdi.

MEB tarafından bu yıl uygulamaya geçilen Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları'na katılamayan öğrenciler için yapılan mazeret sınavlarının, ikinci gün oturumunda Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinin sınavları yer aldı.

Sınavlar saat 09.00'da başladı, 12.00'da sona erdi.

Sınavlarda öğrencilere, her ders için çoktan seçmeli 20 soru yöneltildi. Her bir ders yazılısı için sınav süresi 40'ar dakika, ders yazılıları arası dinlenme süresi ise 30'ar dakika oldu.

Bugün yapılan oturumlarla, birinci dönem merkezi ortak sınavları sınavları tamamlanmış oldu. İkinci dönem sınavları ise 28-29 Nisan'da yapılacak. Bu döneme ilişkin mazeret sınavları ise 10-11 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

Puan hesaplama

Birinci dönem sınav sonuçları ocakta ikinci dönem sınav sonuçları ise haziranda açıklanacak. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarıyla 8. sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

Mazeret sınavına giremeyen öğrenciler sınava katılmamış olarak değerlendirilecek.

Sınavlara katılmayan öğrencilerin durumları, puanla değerlendirilmeyecek ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav adedi tam olarak alınacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS