Meclis komisyonu toplantısında gerilim

Meclis komisyonu toplantısında gerilim

Milletvekili dokunulmazlıklarına ilişkin anayasa değişikliği görüşmelerinin ilk toplantısı kavga ile başladı. HDP salonun küçük olması nedeniyle gazetecilerin dışarı çıkartılmak istenmesine karşı tepki gösterdi. Komisyon başkanından salonun değiştirilmesini istedi. Bu talebe AK Partili vekiller karşı çıkınca AK Partili vekillerle HDP'li vekiller arasında itiş kakış yaşandı.

AK Partinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik anayasa değişikliği teklifi Anayasa Komisyonu'nda saat 11.00'da  görüşülmeye başlandı.

AK Parti ve HDP'li milletvekillerinin çoğunlukta olduğu komisyon toplantı salonunda bazı milletvekilleri ayakta kaldı. Bunun üzerine HDP Milletvekilleri toplantının daha geniş bir salonda yapılması ve kameramanların da toplantıyı sonuna kadar izlemesi için  usul tartışması başlatılmasını istedi.

Bazı milletvekilleri de toplantının Genel Kurul Salonunda yapılmasını  önerdi. Bu sırada AK Parti ve HDP milletvekillerinin sözlü olarak birbirlerine sataştığı duyuldu.  HDP'li Garo Paylan ile bazı HDP'li kadın milletvekilleri ve AK Partili Milletvekilleri arasında arbede yaşandı. Kameramanların dışarı çıkarılmasının istenmesi üzerine tartışmanın şiddeti arttı. Kameramanların dışarı çıkarılmasının ardından usul tartışması devam etti. HDP'li Sırrı Süreyya Önder, basının izlemediği,  danışmanların katılmadığı tek komisyon toplantısı olmadığını söyledi. Bunun üzerine Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, daha önce danışmanların toplantıya alınmayacağının söylendiğini anımsattı. Sırrı Süreyya Önder ise "Burada Zenon paradoksu yaşanıyor. 100 oturma yeri varsa 120 milletvekili ayakta. Oturan danışman var mı, yok. Metrobüs gibi ayaktayız" dedi.Tansiyonun yükseldiği tartışmada itiş kakış da yaşandı. Dakikalarca süren gerilimin sonunda basın mensupları salonun dışına çıkarıldı.


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS