Meclis'te 'bakan pazarlığı' kavgası çıktı

Meclis'te 'bakan pazarlığı' kavgası çıktı

Dün gece kadın milletvekillerinin kavga ettiği Meclis'te bugün de kavga çıktı.

Meclis'in bugünkü mesaisinde yine kavga çıktı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Partililerin anayasa görüşmeleri sürecinde kendilerini en çok hedef aldıkları "kürsü işgali" tepkilerine yanıt verirken, 2012 yılında Büyükşehir Yasası görüşmelerinde AK Parti'ye karşı MHP'lilerin de kürsü işgal ettiklerini anımsattı.


Hürriyet'in haberine göre; Özel, "Muhalefete muhalefet etmek istemezdim" dedi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da partisine yönelik "hükümet pazarlığı" iddialarına yanıt verirken, 7 Haziran seçimlerinden sonra AK Parti-CHP arasındaki istikşafi görüşmeleri anımsatınca ortam bir anda gerildi.


Pavey: Yaşanan kavga değil saldırıydı


Pervin Buldan Meclis'teki kavgayı anlattı


CHP'liler ile MHP'liler arasında "pazarlık" polemiği karşılıklı atılan laflarla sürdü. CHP'lilerin pazarlık iddialarına Başbakan Binali Yıldırım'ın sözlerinin yol açtığını anımsatmaları üzerine tartışmaya AK Partililer de katıldı. Gerilim büyüyünce oturumu yöneten Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı birleşime ara verdi. Tartışmalar arada daha da tırmandı.


''Pazarlık yapan şerefsiz''


AK Partili Osman Aşkın Bak, CHP'lilere sert tepki gösterirken, MHP'li Divan Üyesi Zihni Açba, "Kim pazarlık yaptıysa şerefsizdir, ama yapılmadığı halde yapıldı diyen de beş katı şerefsizdir" diye bağırdı. CHP'li Özel, "muhataplarınız söylüyor" deyince AK Partililer sert tepki gösterdi. Meclis'teki kürsü işgali olayında bacağından ısırıldığını iddia eden AK Partili Muhammet Balta, Özel'e, "Niye çarpıtıyorsun, iş arama Özgür, doğru konuş" dedi. CHP'li Hüsnü Bozkurt, "Niye itiraz ediyorsunuz, Başbakan söyledi" deyince, AK Partili Halis Dalkılıç, Bozkurt'un üzerine yürüdü.


AK Partili İnceöz: Nazlıaka'ya şiddet falan uygulamadık


Dalkılıç'ı AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ve AK Partili vekiller güçlükle durdurdu. Bozkurt, "O lafın karşılığı ahlaksız değildi, ayıplıyorum, yakışmadı" deyince de Dalkılıç, "Sen önce ahlaklı konuş" tepkisini verdi, Bozkurt da, "Terbiyesiz, haddini bil" dedi. CHP'li Muharrem İnce ise AK Partilileri hedef alarak, "Açıktan oy kullanıp, yüksek sesle konuşup kavga edenler FETÖ'cü olmadığını kanıtlamaya çalışıyor" dedi. AK Parti sıralarından İnce'ye de tepki geldi.


Ayhan Oğan: Yeni hükümette diğer partilerden de bakan olabilir


CNN TÜRK'te Başak Şengül'ün sunduğu Akıl Çemberi programına konuk olan AK Parti MKYK üyesi Ayhan Oğan, Başbakan Binali Yıldırım'ın 'MHP'li bakan olabilir' sözlerini değerlendirmiş, ''Sayın Başbakanımızın söylediği şey sadece MHP'ye yönelik değil. Yeni gelen sistemde bakanlar siyasi aktör olmayacaklar. Oluşan hükümet Sayın Cumhurbaşkanının oluşturduğu, milletin oylarıyla oluşturduğu hükümet olacak. Burada diğer partilerden de bakanlar olabilir'' yorumunda bulunmuştu.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS