hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Medeni Yıldırım davasının sanığı konuştu

  Medeni Yıldırım davasının sanığı konuştu
  expand

  Diyarbakır'da 3 yıl önceki kalekol protestosu sırasında yaşamını yitiren Medeni Yıldırım'la ilgili davanın görülmesine devam edildi. Tutuksuz yargılanan sanık er Adem Ç. , olayla ilgili görüntüleri komutanlarının ricasıyla sildiğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diyarbakır'ın Lice ilçesi Kayacık Köyü'nde  3 yıl önceki kalekol protestosu sırasında Medeni Yıldırım'ın vurularak öldürülmesine ilişkin sanık er 23 yaşındaki Adem Ç.'nin, "Haksız tahrik altında olası kastla adam öldürme" suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına, Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

  Tutuksuz yargılanan er Adem Ç.'nin Kocaeli'nden SEGBİS sistemi ile katıldığı duruşmaya, bir önceki celsede izleyicilerin mahkeme salonunu fotoğraflayıp Twitter'a yüklemesi nedeniyle cep telefonlarının alınmasına izin verilmedi. Duruşmada ilk olarak söz alan Medeni Yıldırım'ın ailesinin avukatları Mehmet Emin Aktar ve Keziban Yılmaz, tutuksuz yargılanan sanığın tutuklanmasını talep etti.

  Tutuksuz sanık Adem Ç. de ifadesinde olaylarla ilgili görüntülerin bulunduğu CD'yi sildiğine dair bir ifadesinin olmadığını belirterek, "Ben sadece videoyu uzman çavuşun çektiğini söyledim. Komutanlar bu görüntüleri silmemi rica ettiler. Ben de sildiğimi ifade ettim" dedi. Olayda biksi silah ile ateş edildiğinin söylendiğini kaydeden Adem Ç., "Ancak bu silah balistiğe gitmelidir. Biksi ile ateş edilmiş olsa balistikte çıkması gerekirdi. Ben olay sırasında nizamiye nöbeti tutuyordum. Nizamiye önünde siyah dumanlar vardı. Çünkü çadır yanıyordu. Çadırların yanmadığını düşünsek dahi Medeni Yıldırım'ın öldüğü yer bellidir. Biksi silahı o tarafı görüyorsa ben tüm suçlamaları kabul ediyorum. Ben suçu işlemedim" dedi.

  Mahkeme, sanığın tutuklanması ve olay yerinde keşif yapılması talebinin reddine karar veren mahkeme, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow