Merasim Sokak saldırısı davasında Kürtçe tercüman kararı

Merasim Sokak saldırısı davasında Kürtçe tercüman kararı

Ankara'da 29 kişinin hayatını kaybettiği PKK'nın Merasim Sokak saldırısıyla ilgili davada mahkeme, Kürtçe savunma yapmak isteyen sanıkların tercüman talebini kabul etti. Mahkeme, saldırıda yaralananların müdahillik taleplerini de onayladı.

Ankara Merasim Sokak'ta 29 kişinin hayatını kaybettiği PKK'nın düzenlediği bombalı saldırıya ilişkin davada mahkeme Kürtçe savunma yapan sanıkların talebi doğrultusunda bir sonraki duruşmada tercüman bulundurma kararı aldı. Mahkeme saldırıda yaralananların da davaya katılma talebini kabul etti. 


Merasim Sokak'taki bombalı saldırıyla ilgili terör örgütü PKK'nın sözde üst düzey yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 68 sanığın 30'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.


Merasim Sokak saldırısında kullanılan aracın çalıntı kaydı varmış


Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, taraf avukatları ile müştekiler katıldı.Önceki duruşmalara tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan sanıklar, bugünkü duruşmada hazır edilmedi. Müşteki beyanlarının alınmasını tamamlayan mahkeme, taraf avukatlarının talebiyle duruşma savcısının mütalaasını aldıktan sonra ara kararını açıkladı. Buna göre, "suçun vasfı ve mahiyeti", "delillerin karartılması şüphesi", "kaçma şüphesi" ve "sanıkların tamamının savunmalarının alınmamış olması"nı dikkate alan mahkeme, tahliye taleplerini reddederek sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırdı.


Mahkeme heyeti, SEGBİS'te yaşanan sorunlar nedeniyle önceki duruşmalarda savunması alınamayan ve bu sistem üzerinde beyanda bulunmak istemeyen sanıkların tamamının gelecek celsede duruşma salonunda hazır edilmesine karar verdi. Savunmasını Kürtçe yapmak isteyen bazı sanıkların talebi doğrultusunda, bir tercümanın mahkeme salonunda hazır edilmesine hükmedildi.


Ayrıca davaya katılmak isteyen kamu kurumları ile saldırıda yaralanan vatandaşların da "suçtan zarar görme ihtimaline binaen" davaya katılma talepleri kabul edildi.


Davanın bir sonraki duruşması 3-4 Mayıs'a ertelendi.


68 kişi hakkında 30'ar kez ağırlaştırılmış müebbet istendi


Saldırıda 29 kişi hayatını kaybetmişti


Devlet Mahallesi Merasim Sokak İnönü Bulvarı kesimine yakın mesafede, 17 Şubat 2016'da askeri ve sivil servis araçları kırmızı ışıkta beklerken bomba yüklü otomobilin patlatılması sonucu 29 kişi hayatını kaybetmiş, 87 kişi yaralanmış, birçok araç ve bina da zarar görmüştü.


Soruşturma sonucunda, saldırganın "Zinar-Raperin" kod adlı PKK'lı terörist Abdulbaki Sömer olduğu belirlenmişti.


Saldırıya ilişkin hazırlanan iddianamede, terör örgütü PKK'nın paravan örgütü TAK tarafından üstlenilen eylemin PKK/KCK üst yönetiminin talimatıyla ve PKK/KCK mensuplarınca gerçekleştirildiği kaydedilmişti.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonucunda PKK'nın sözde üst düzey yöneticileri Zübeyir Aydar, Remzi Kartal, Cemil Bayık, Murat Karayılan, Fehman Hüseyin ile PYD'nin elebaşı Salih Müslim'in de arasında yer aldığı 68 kişi hakkında iddianame düzenlemişti.


Saldırıyla ilgili PKK/KCK yöneticilerinin de arasında bulunduğu 48 kişi hakkında yakalama emri çıkarılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS