Merkel-Davutoğlu görüşmesi sona erdi

Merkel-Davutoğlu görüşmesi sona erdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki görüşme sona erdi. Merkel, havaalanından Dolmabahçe Sarayı'na giderken Haliç Köprüsü'nde meydana gelen hasarlı bir trafik kazası nedeniyle bir süre beklemek zorunda kaldı. Almanya Başbakanı Dolmabahçe'ye girdiğinde Davutoğlu'na Atatürk'le ilgili bir de soru sordu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme yapmak üzere İstanbul'a geldi.


Özel uçakla saat 12.15'de özel bir uçakla İstanbul'a gelen konuk Başbakan Merkel, Atatürk Havalimanı'nda Türk ve Alman yetkililer tarafından karışlandı. Merkel'in gelişi öncesi Atatürk Havalimanı çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı.


Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki görüşme basına kapalı olarak gerçekleştirildi ve saat 13.00'da başlayarak yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü.


Merkel yavaşladı,  Davutoğlu hızlandı


Merkel'in konvoyu yavaş seyrederken Başbakan'ın konvoyu hızlı bir şekilde Beşiktaş'a hareket etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu 12.50' de Dolmabahçe'ye ulaştı. 


Merkel kırmızı ışıkta durdu


Bu arada, Merkel'in aracının bulunduğu konvoy, havalimanından Dolmabahçe'ye gelirken Haliç Köprüsü'nde meydana gelen hasarlı bir trafik kazası nedeniyle de bir süre beklemek zorunda kaldı. Merkel'in konvoyundaki araçların güzergahtaki trafik ışıklarına da riayet ettiği gözlendi.Yayaların yolu kullanmasına izin verilemedi


Bu arada görüşme öncesi Dolmabahçe Başbakanlık ofisinin çevresinden geniş güvenlik önlemleri alındı. Kadıköy İskelesini Beşiktaş çarşıya bağlayan Barbaros Hayrettin Paşa iskelesi sokak araç trafiğine kapatıldı. Polisler yol kenarında emniyet şeridi oluşturdu. Vapurdan inen ve vapura giden vatandaşların yoldan yürümelerine izin verilmedi, yayalar kaldırıma yönlendirildi.


Merkel'den Davutoğlu'na Atatürk sorusu


Davutoğlu, Merkel'i Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nin kapısında karşıladı. Arabadan inen Merkel başbakanı ilk olarak yol boyunca gördüğü ve üzerinde Davutoğlu'nun fotoğrafı bulunan " İlk günkü aşkla" yazılı afişi sordu. Davutoğlu Merkel'e ilk günkü aşkla"nın ne anlama geldiğini anlattı. 


Görüşme için içeri girildiğinde Alman Başbakanı Davutoğlu'na Atatürk'ün hayatını son dönemini geçirdiği ve yaşamını yitirdiği Dolmabahçe Sarayı burası mı? diye sordu. Başbakan Ahmet Davutoğlu Atatürk'ün yaşamını yitirdiği saray kısmının yan bina  olduğunu, içinde bulundukları kısmın o dönem hizmetliler tarafından kullanıldığını anlattı. Davutoğu, halkın hizmetinde olduklarını göstermek için burayı özellikle başbakanlık ofisi olarak seçtiklerini anlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS