hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meteoroloji'den 8 kent için sarı alarm! İstanbul için saat verildi...

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul dahil 8 kent için son dakika uyarısında bulundu. İstanbul için bu akşam 22.00’a dikkat çeken Meteoroloji Bursa'nın dört ilçesi için sarı uyarıda bulundu. Kar ne zaman gelecek? Sorusuna ise CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen açıkladı. İşte kar, sağanak, sis ve fırtınanın etkili olacağı hava durumu raporu…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Rüzgarın, genellikle sakin, zamanla güneyli yönlerden hafif esmesi bekleniyor.

  İSTANBULLULAR 22.00’A DİKKAT

  İstanbul ve çevresinde etkili olan sis öğlen bu akşam 22.00’den sonra tekrar başlayacak. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde yoğun sis bekleniyor. Ülke genelinde yağış beklenmiyor. Marmara Bölgesi ile iç ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus bekleniyor.

  8 KENT İÇİN SARI ALARM

  Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa'nın batısı ve Manisa'da özellikle gece ve sabah saatlerinde yer yer yoğun olmak üzere sis beklendiğinden görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

  CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında açıklamada bulundu;

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Yüksek basıncın etkisi Türkiye üzerinde etkili oluyor. Bu nedenden dolayı da zaten Türkiye'de yağış yok. Bu kadar uzun süre yüksek basıncın Türkiye üzerinde etkili olması beklenen bir olay değil. Yüksek basınç ne demek, yüksek basınç kararlı bir dönem demek. Yani rüzgar yok, dağılım yok. Dolayısıyla sis oluşuyor. Bu yüksek basıncın özelliklerinden biridir. Sis oluştuğu zaman da hava kirliliği hat safhaya çıkıyor.

  İstanbul'daki bu sis olayı yarın da var. Çarşamba günü Marmara'nın doğusunda hafif bir yağış var. Yağış olduğunda sis ortadan kalkacak gibi gözüküyor ama Anadolu'da sis hafta sonuna kadar devam edecek. Ulaşımda da etkili olur. Kara ulaşımına da etki edebilir. Sabah saatlerinde sisle birlikte karayolunda seyahat eden sürücülerin çok dikkat etmesi lazım. Sisin içerisinde küller yapışabiliyor ve bu küller yolları kayganlaştırabiliyor. Aracınız kayabilir.

  KAR NE ZAMAN GELECEK?

  Prof. Dr. Şen, “Sıcaklıklar bu şekilde devam edecek gibi görünüyor. Kar ne zaman gelecek? İstanbul'a biraz daha var görünmüyor ama önümüzdeki ayın 10'unda bir soğuk hava dalgası girişi var Türkiye'ye ama Marmara'da Kar Yağışı yapacağını pek tahmin etmiyorum. Anadolu'ya bir kar yağışı gelecek ayın 10'undan sonra.”

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow