Mevlüt Çavuşoğlu: 'Gülen'in iadesiyle ilgili ABD'den olumlu sinyaller alıyoruz'

Mevlüt Çavuşoğlu: 'Gülen'in iadesiyle ilgili ABD'den olumlu sinyaller alıyoruz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili konuştu, "ABD'den bazı olumlu sinyaller almaya başladık" dedi. 23-24 Ağustos'ta bir heyetin Türkiye'ye geleceğini açıklayan Çavuşoğlu, yurt dışından çağrıldığı halde dönmeyen diplomat sayısının da 32 olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ soruşturması kapsamında yurt dışından geri çağrılan ancak dönmeyen memur sayısının 32 olduğunu açıkladı. Çavuşoğlu, "FETÖ’nün iadesiyle ilgili işlemler devam ediyor. Adalet Bakanlığı’mız dosyayı hazırlıyor. Bazı olumlu sinyalleri de almaya başladık. Ve 23-24 Ağustos’ta ABD Adalet Bakanlığı'ndan bir heyet Türkiye’ye geliyor" dedi.


Bekir Bozdağ'dan Gülen'in iadesi ile ilgili açıklama


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleşen görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, "İran'la Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz. Barış için işbirliğini geliştireceğiz" dedi.


Mevlüt Çavuşoğlu: Kulaklarından tutup getireceğiz


Bangladeş'te görevli Türk diplomatların Rusya'ya kaçtığı iddialarını da cevaplayan Çavuşoğlu, şunları ifade etti: "Bu iddia bize yeni geldi. Detaylı şekilde inceleyeceğiz. Geri çağrılıp mazeretsiz dönmeyen görevli sayısı 32."


ABD'den Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili açıklama


Gülen'in iadesi


Çavuşoğlu, ABD'de bulunan Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin gelişmelere dair de konuştu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şunları söyledi:


"FETÖ’nün iadesiyle ilgili işlemler devam ediyor. Adalet Bakanlığı’mız dosyayı hazırlıyor. Bazı olumlu sinyalleri de almaya başladık. Ve 23-24 Ağustos’ta bir grup heyet, ABD Adalet Bakanlığı'ndan bir heyet Türkiye’ye geliyor. ABD’den aynı şekilde üst düzey ziyaret de bekliyoruz. Hem Kerry hem de Biden gelmek istediğini söylemişti. Bu ziyaretlerden sonra da, adalet bakanlığımızla belgelerle dosyalarla Washington’a gideceğiz, gerekli girişimlerde bulunacağız. Aramızda anlaşma var, iade anlaşması var. Bugüne kadar da uygulamışız. Darbe girişiminin arkasında kim olduğunu tüm dünya biliyor. Beklentimiz ABD’nin en kısa süre içinde bu terörist başını Türkiye’ye iade etmesi. Ziyaret tarihleri netleşmedi, bize önerilen tarihlere biz olur dedik. Ama o tarihlerde gelip gelmeyecekleri konusunda bir teyit gelmedi."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS