MHP Konya İl Başkanlığı'ndan Ethem Sancak'a suç duyurusu

MHP Konya İl Başkanlığı'ndan Ethem Sancak'a suç duyurusu

MHP Konya İl Başkanlığı, iş adamı Ethem Sancak'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memleketi Rize'nin Güneysu ilçesinde başkanlık sistemiyle ilgili yaptığı bir konuşmada, Karadenizlileri övmek için söylediği, "Kayserililer para yoksa gitmezler veya Konyalılar gibi 360 derece dönmezler" ifadesi nedeniyle suç duyurusunda bulundu. MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Sancak'ın ifadesindeki bu iki ilin Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'nun memleketleri olduğuna dikkat çekerek, "Kendi aralarında ne mesele varsa, birbirleriyle ne hesapları varsa, kendi aralarında yapsınlar" dedi.

Konya'da seçim çalışmalarını yürüten MHP milletvekili ve adayı Mustafa Kalaycı, Türk Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak'ın, Rize Güneysu'da Konyalılara yönelik yaptığı konuşmaya tepki gösterdi. Kalaycı, MHP Konya İl Başkanlığı olarak suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Kalaycı, şunları söyledi:


"Ethem Sancak sayın Cumhurbaşkanı'na çok yakın olan biri ve AK Parti döneminde yıldızı parlayan, özellikle medya alanındaki satın almalarıyla gündeme gelen bir işadamı. Rize'nin Güneysu ilçesinde başkanlık sistemiyle ilgili yaptığı konuşmada 'Karadenizliler inandıkları yolda dosdoğru gider' diyerek bunun üzerinden Kayserililere ve Konyalılara hakaret eden sözlerini şiddetle kınıyorum. Bir defa çok çirkin ifadeler. Bu Sema'ya, Hz. Mevlana'ya, Konya'ya, Konyalılara hakarettir. Bununla ilgili yasal işlemleri başlatıyoruz. Bugün MHP İl Başkanlığı olarak adliyeye suç duyurusunda da bulunduk. Bu çok çirkin sözlerdir."


Meral Akşener 'kaset' için suç duyurusunda bulundu


Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'nun memleketleri


Sancak'ın kullandığı hakaret içeren o ifadesindeki illerin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun memleketleri olduğuna dikkat çeken Kalaycı, "Kendi aralarındaki kavgayı çekişmeyi Konyalılara ve Kayserilere hakaret boyutunda sözler söyleyerek yapması çok çirkin olmuştur. Kendi aralarında ne mesele varsa, birbirleriyle ne hesapları varsa, kendi aralarında yapsınlar. Konyalılara dil uzatmasınlar. Bunun bedelini ödeyecek. Bu çirkefliği yapan, bu alçaklığı yapan, bu hakareti söyleyen yargı önünde bunun bedelini ödeyecek" diye konuştu.


MHP'den Davutoğlu'na karikatürlü pankartla yanıt


"Başbakanımızdan tepki vermesini beklerdim"


Ethem Sancak'ın bu sözlerine Başbakan Davutoğlu'ndan tepki vermesini beklediğini ifade eden Kalaycı, "Sayın Başbakandan buna bir cevap vermesini beklerdim. Yine Konyamızın sivil toplum kuruluşlarından buna yoğun bir tepki vermesini beklerdim. Başka durumlarda en ufak bir konuda AK Parti'ye adeta dalkavukluk yapar gibi karşı tarafa saldırıya geçenler böylesi bir durumda Konyamıza, Hz. Mevlana'ya hakaret, sema ayinine hakarete varan bu sözleri nasıl sinelerine çekiyorlar anlamak da mümkün değil." dedi.


Ethem Sancak'ın bu sözlerinin AK Parti'nin içindeki kavgadan kaynaklandığını öne süren Kalaycı, "Kendi aralarındaki kavga ve çekişmeyi tüm Konyalıları suçlayan, Konyalılara bir anlamda dönek olarak yorumlanacak sözler sarf etmesini çok içerledik. Bir defa Konyalılar aynen Karadenizliler gibi Konyalılar da inandıkları yolda dosdoğru giderler. Sema'da biliyorsunuz Allah'a ulaşmanın manevi bir yolculuğunun ayin şeklinde gösterimidir. Konyalılar Allah'a inanırlar ve bildikleri yolda da dosdoğru giderler. Sema'nın ne olduğunu herhalde sayın Ethem Sancak bilmiyor. Ethem Sancak'ın geçmişine baktığınız zaman da kimin dönek olduğunu Türk milleti çok iyi bilir" şeklinde konuştu.


Ethem Sancak o iddiaları yalanladı


Konya'da birinci parti olacağız


Mustafa Kalaycı, seçim çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdürdüklerini son anketlerde oy oranında Konya'da yüzde 28'in üzerinde, Türkiye genelinde de yüzde 20'nin üzerinde göründüğünü belirtti. Kalaycı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de yarın Konya'da miting vereceklerini sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS