MHP'de sürpriz gelişme: Bahçeli'nin avukatı Kurultay davasından çekildi

MHP'de sürpriz gelişme: Bahçeli'nin avukatı Kurultay davasından çekildi © AA

MHP'deki muhaliflerin tüzük değişikliği gündemli olağanüstü kurultayın toplanması için açtıkları davada sürpriz bir gelişme yaşandı. Dava dosyasında MHP Genel Merkezi'nin ve aynı zamanda Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin avukatı olan Hamit Kocabey dosyadan çekildi.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, 1 Kasım seçimlerinin ardından MHP içerisinde başlayan kurultay tartışmaları yargıya taşınmıştı.

16 MHP İl Başkanı adına, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesine başvurularak, kongrenin toplanması ve öncesindeki işlemler için MHP Aksaray İl Başkanı Ayhan Erel, MHP Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır, MHP Bursa üst kurul delegesi Mehmet Bilgiç'in çağrı heyeti olarak görevlendirilmesi talebiyle dava açılmıştı.  

Sürpriz gelişme

MHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin avukatı Hamit Kocabey, sürpriz bir kararla dosyadan çekildi.
İstanbul Fatih'te MHP'liler birbirine girdi
Kocabey, "10 senedir, partinin ve genel başkanın avukatlığını yapıyorum. Ama bu dosyada benim iznim olmadan, Parti Genel Sekreteri'nin talimatı ile avukat Yücel Bulut vekaletname sunmuştur. Bulut aynı zamanda partinin Merkez Disiplin Kurulu üyesidir. Bu davranışın etik olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle dosyadan çekildim. Ancak bu çekilme muhalif hareketle birlikte davrandığımız anlaşılmasın" dedi.

Denizli'de jet atama

Bu arada Denizli'de MHP İl Başkanı Yasin Öztürk ve yönetim kurulunun genel merkez tarafından görevden alınmasının ardından Genel Başkan Devlet Bahçeli, son iki seçimde milletvekili adayı olan Cafer Birtürk'ü telefonla arayarak İl Başkanlığı görevine getirildiğini söyledi.
MHP 4 il teşkilatını kapattı
Birtürk'ün 40 kişilik listesi de Genel Merkez tarafından kabul gördü. Birtürk, Ankara'ya görevi almaya gitti.

MHP'de dün Genel Merkez tarafından alınan kararla Denizli, Aksaray, Uşak ve Kilis İl Yönetimleri görevden alındı. Genel merkeze muhalif isimlerden biri olan ve olağanüstü kurultayın toplanması için Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi'ne dava açan 16 İl Başkanı'ndan biri olan Yasin Öztürk ile 40 kişilik yönetiminin dün görevden alınmasının ardından jet hızıyla İl Başkanı ataması yapıldı.

MHP'den 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde ikinci sıradan Denizli milletvekili adayı olan Cafer Birtürk, Genel Merkez tarafından İl Başkanlığı'na atandı. Dün akşam yapılan görüşmelerin ardından Cafer Birtürk'ün oluşturduğu 40 kişilik Yönetim Kurulu listesi de Genel Merkez'e gönderildi ve onay aldı. Genel Başkan Devlet Bahçeli, telefonla Cafer Birtürk'ü arayarak İl Başkanlığı'na getirildiğini bildirdi ve görevin tevdi edilmesi için Ankara'ya çağırdı. Cafer Birtürk, bugün sabah saatlerinde Ankara'ya gitti.

Görevi devralmak için Ankara'ya giden Cafer Birtürk, atamayı doğruladı. Birtürk, "İl Başkanı olmak gibi düşüncem yoktu. Ancak Genel Başkanımız Devlet Bahçeli, telefonla arayarak görevi üstlenmemizi istedi. Ülkücü camiaya yıllarca hizmet eden biri olarak verilen görevi kabul etmemek gibi bir seçeneğim olamaz. Genel Başkanımız, görevi tevdi etmek için Ankara'ya davet etti. 40 kişilik yönetim kurulu listemizi de oluşturduk. Verilen görevi layıkıyla yapmak için tüm gücümüzü ortaya koyacağız" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS