MHP'li muhalifler yeniden toplanıyor

MHP'li muhalifler yeniden toplanıyor

MHP'de dört Genel Başkan adayı Ümit Özdağ, Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan ortak açıklama yaparak, yarın kongrenin yapılacağı salonda olacaklarını duyurdu. Otele kontrol amaçlı giden Meral Akşener polis barikatı ile karşılaştı. Her dört muhalif adayın, durum değerlendirmesi yapmak üzere bugün biraraya gelecekleri bildirildi.

Eski MHP milletvekilleri Koray Aydın, Meral Akşener, Sinan Oğan ile Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, MHP'deki olağanüstü kurultay süreci ve yaşanan gelişmeler üzerine ortak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 12 Mayıs 2016'da genel başkan adayları olarak açıkladıkları üzere, 15 Mayıs 2016'da yapılacağı karar bağlanan MHP olağanüstü kurultayı ile ilgili olarak Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi'nin "hukuka aykırı olarak" verdiği tedbir kararının kaldırılması talebi ile Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi'ne yapılan başvurunun kabulü halinde 15 Mayıs tarihinde kurultayın gerçekleştirileceği, aksi halde Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin kararının bekleneceği yönündeki değerlendirme hatırlatıldı.

 

Açılan dava işlem aşamasındayken, Ankara 25. İcra Müdürlüğü'ne Adalet Bakanlığı'ndan işlemin devamı yönünde yazılı talimat verildiği ve bu talimatın dosyayı görmekte olan Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi'ne de UYAP üzerinden gönderilerek mahkemenin vereceği karara tesir edilmeye çalışıldığı öne sürülen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Dün itibarıyla tüm baskılara rağmen Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi talebin kabulü ile Ankara 25. İcra Müdürlüğünce yapılan tüm işlemlerin iptaline karar vermiştir. Böylece MHP'nin Olağanüstü Tüzük Kurultayı'nın yapılması önündeki engel kalkmamıştır, ancak mahkemenin bu kararı avukatlar marifetiyle gereğinin ifası için Ankara 25. İcra Müdürlüğü'ne teslim edildiğinde icra müdürünce kongrenin yapılması yönündeki işlemlere derhal başlanmışken avukatlarımızın da şahit olduğu üzere Adalet Bakanlığından gelen bir telefon üzerine yapılan işlemler durdurulmuştur. İcra Müdürü işlemi durdurmasının akabinde Adalet Bakanlığı'ndan konu ile ilgili nasıl bir işlem yapacağı yönünde görüş istemiş bu istem üzerine Adalet Bakanlığı yazılı cevap vererek, İcra Müdürlüğü'nün Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesinin kararını yok sayması talimatını vermiştir. İcra Mahkemelerinin kararını derhal uygulamakla görevli İcra Dairesi bu görevi uygulamaya koymak yerine konunun tarafı haline gelen Adalet Bakanlığı'ndan talimat sorarak tamamen hukuksuz bir işlem gerçekleştirmiştir ve Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi kararını hukuka aykırı şekilde yok saymıştır."

Kongrenin yapılacağı otelin çevresinde polis barikat kurdu

MHP'nin Olağanüstü Tüzük Kurultayı için yeterli imza ve mahkeme kararları mevcutken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bizzat müdahil olması ile hukuk dışına çıkıldığı iddia edilen açıklamada, "Ankara Valiliği başta olmak üzere çeşitli mercilere siyasi baskı yapılarak, kurultayın yapılmasının kolluk kuvvetleri marifetiyle engellenmesi talimatı verilmiştir" ifadelerine yer verildi. Bu durumun MHP'nin kurultayına doğrudan müdahale sayıldığı ve kabulünün mümkün olmadığı vurgulanan açıklamada, "MHP'nin bir iç meselesi olan tüzük kurultayı, AKP ve hükümetin meselesi haline gelmiştir. Bir saatte başbakan değiştiren, iki saatte kongre kararı alan zihniyet, MHP Tüzük Kurultayını yaptırmamak için hukuku ayaklar altına almıştır. Unutulmasın ki, adalet bir gün herkese lazım olacaktır. Özellikle de hukuku bugün siyasi çıkarları için ayakları altına alanlara. Hukuku ayaklar altına alan bu hükümetten ülkücüler bunun hesabını mutlaka soracaktır. Bu hükümetin siyasi komplolarına alet olan bürokratlar da hukuk önünde hesap vereceklerdir" değerlendirilmesinde bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, "Bütün bu Anayasa ve yasaların çiğnenmesi ve fiili baskı ve engellemelere rağmen biz aşağıda isim ve imzası bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan adayları, 15 Mayıs 2016 tarihinde saat 10.00'da kurultayımızın yapılacağı adreste olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz"denildi.

Kurultayla ilgili tartışmalı süreç

MHP'li muhaliflerin avukatları, Gemerek Asliye Hukuk mahkemesinin"olağanüstü kongrenin Yargıtay kararı beklenmeden toplanamayacağına" ilişkinyürütmeyi durdurma kararını işleme koyan Ankara 25. İcra Müdürlüğü kararınıniptali için Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesine başvurmuş, Ankara 2. İcra Mahkemesi, dün 25. İcra Müdürlüğü'nün tüm işlemlerinin iptaline karar vermişti. Bu kararın ardından ise Ankara 25. İcra Müdürlüğü, 2. İcra Hukuk Mahkemesi'nin kararınıngeçerli olmadığını belirterek, tedbirin devam ettiğini bildirmişti. Ankara Valiliği de "Valiliğimize tebliğ edilen mahkeme kararlarından MHP kongresinin yapılamayacağı anlaşılmıştır" açıklamasında bulunmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS