Milli Savunma Bakanı Fikri Işık: Bir gemiyi iki kaptan batırır

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık: Bir gemiyi iki kaptan batırır

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Denizciler der ki 'Bir gemiyi iki kaptan batırır.' Cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından seçilince yönetimde iki başlılık oluştu" diyerek, referandumda bu çift başlılığı ortadan kaldıracaklarını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Denizciler der ki 'Bir gemiyi iki kaptan batırır.' Cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından seçilince yönetimde iki başlılık oluştu. Bir tarafta halkın oyuyla seçilen cumhurbaşkanı diğer tarafta parlamenter sistemde güçlü olan başbakan. Şimdi inşallah referandumda bu çift başlılığı ortadan kaldırmak için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz" dedi.


Muharrem İnce: Sanatçılığınızı yapın, figüran olmayın


Milli Savunma Bakanı Işık, Kocaeli'nin Çayırova ilçesindeki TEM Otoyolu OSB Köprülü Kavşağı'nın tanıtım törenine katıldı. Buradaki konuşmasında bölgede trafik sıkıntısını çözmek için yerel yönetimlerin de desteğiyle yaptıkları projeyi anlatan Işık, bu projelerin Türkiye'nin gücünü gösterdiğini söyledi. Kısa sürede Kuzey Marmara Otoyolu'nun hizmete gireceğini belirten Işık, şunları söyledi:


"Bölgemizde ulaşım yükünün bir kısmı oraya taşınacak. Onun da hem Gebze hem Kocaeli bağlantılarıyla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dilovası ve Osmangazi Köprüsü'nün bağlantısı şu anda projenin içerisinde var. Hedefimiz Derince ve İzmit'ten de tam anlamıyla sağlamak ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun şehrimizin trafik yükünü önemli ölçüde üzerine alması. Güney Marmara Otoyolu'nun da bu yıl ihalesini yapmayı hedefliyoruz. Bu ayın sonunda ÇED raporuyla ilgili toplantı yapılacak. Karadeniz Sahil Yolu'nun yapımı da devam ediyor. İnşallah 2017'de Kaynarca, Karasu, Kandıra ve Ağva Yolu'nda da önemli ilerlemeleri sağlamış olacağız. Bu proje hayata geçince Karadeniz'den gelen trafik de doğrudan İstanbul'a geçmiş olacak."


Cumhurbaşkanı Erdoğan mitinglere başlıyor


Bölgede ve dünyadaki gelişmelerin Türkiye'nin çok daha hızlı ve dinamik olma zorunluluğunu ortaya çıkardığını ifade eden Bakan Işık, "Bizim karar alma süreçlerimiz daha hızlanmalı. Türkiye'nin bürokrasisini daha da hızlandırması, karar alma süreçlerini daha da hızlandırması artık bir mecburiyet haline geldi" dedi.


Sözü Fırat Kalkanı Harekatına getiren Işık, bölgedeki gelişmelere anında tepki verip, gerekli müdahale yapıldığında sonuç getiren adımların da beraberinde geldiğini söyledi.


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ referandum için kesin tarih verdi


'Yönetimde iki başlılığın kaldırılması lazım'


Tüm bu mücadeleleri sürdürürken Türkiye'nin karar alma süreçlerini hızlandırması gerektiğini dile getiren Işık, şunları söyledi:


"Türkiye'nin yönetiminde iki başlılığın kaldırılması lazım. Denizciler der ki 'Bir gemiyi iki kaptan batırır.' Cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından seçilince yönetimde iki başlılık oluştu. Bir tarafta halkın oyuyla seçilen cumhurbaşkanı diğer tarafta parlamenter sistemde güçlü olan başbakan. Şimdi inşallah referandumda bu çift başlılığı ortadan kaldırmak için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Halkımızın onayına sunuyoruz. Yakında referandum tarihi açıklanacak. İnşallah nisan ayının ilk yarısında referanduma gitmiş olacağız. Hedefimiz inşallah Türkiye'de bu çift başlılığı ortadan kaldırmak, karar alma süreçlerini kısaltma, Türkiye'nin çağın gerektirdiği dinamizmi yakalaması için çok daha tıkır tıkır işleyen bir sisteme kavuşmasını sağlamak."


CHP'nin "rejim değişikliği" eleştirilerine değinen Bakan Işık, "Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında kuruldu ve Türkiye rejimini belirledi. 1923'te Sayın Başbakanımızın da dediği gibi Türkiye'de rejim tartışması bitmiştir. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Bunun dışında hiçbir tanımlamayı kabul etmiyoruz ama Türkiye'nin yönetim sistemi değişikliğini de Türkiye için bir zaruret olarak görüyoruz. Daha hızlı karar alan, daha etkili uygulayan ve aldığı kararlardan dolayı da halkına hesap veren bir yönetim sistemini, bir yürütme organını oluşturmak artık bugünkü Türkiye açısından ve bölgemiz açısından bir zorunluluk haline geldi" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS