Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan Rusya'nın S-400 teklifiyle ilgili açıklama

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan Rusya'nın S-400 teklifiyle ilgili açıklama

Türkiye'nin alacağı uzun menzilli hava savunma sistemiyle ilgili açıklamada bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Rusya'nın S-400 teklifini "gözardı etmediklerini" söyledi. Işık, "NATO'ya uyumlu bir hava sistemini" işaret ederek, ihaleye teklif veren ittifak ülkelerine "gayret gösterin" mesajı verdi.


Türk jetleri Suriye'de yine uçamıyor: Nedeni Rusya'nın da onayladığı Suriye füze sistemi


Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Rusya'nın uzun menzilli hava savunma sistemi S-400'lerle ilgili yaptığı teklifle ilgili konuştu, "teklifi gözardı etmiyoruz" dedi ancak "NATO'ya uyumlu bir hava savunma sistemi" vurgusu yaparak, yerli bir sistem kurmak istediklerini açıkladı.


Rusya: Türkiye'ye hava savunma sistemi tedariki gündemde


Çok boyutlu sürdürülüyor


Türkiye'nin hava savunma sistemi ihtiyacının giderilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü açıklayan Bakan Fikri Işık, "Bu tek boyutlu sürdürülmüyor. Sadece Rusya ile S-400 için görüşmüyoruz, bunun dışında bu konuda elinde sistem olan diğer ülkelerle de görüşmeler yapılıyor" diyerek bilgi verdi.


Kremlin'den Türkiye açıklaması


NATO ülkelerine mesaj: Uyumlu bir sistem için gayret gösterin


Rusya'nın şu andaki tavrının olumlu olduğunu belirten Milli Savunma Bakanı Işık, "Bu noktada ümit ederiz ki özellikle NATO üyesi ülkeler daha ciddi bir gayret gösterirler ve NATO'yla uyumlu bir füze savunma sistemimiz olur ama biz hiçbir zaman Rusya'nın bu teklifini de gözardı etmiyoruz. Bunun üzerinde de yoğun şekilde çalışıyoruz. Nihai hedefimiz ise bu hava savunma sistemlerini, füze savunma sistemlerini yerli olarak üretmek" diye konuştu.


Putin ile bu konu görüşülmüştü


Rusya'dan uzun menzilli hava savunma sistemi için teklif alınacağı konusu daha önce basına yansımış, resmi kaynaklardan, bu konuda NATO'nun aldığı tedbirlerin tamamının Türkiye'yi kapsamadığı bilgisi paylaşılmıştı. Konunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretinde ele alındığı da bildirilmişti. Putin de "Savunma sanayi alanındaki işbirliğini sürdürmeye hazırız. Bunu somut projelere dönüştürülmesini umut ediyoruz" demişti.


Rusya'dan ardarda açıklamalar


Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov da, Ekim ayında yaptığı açıklamada, "Rusya, Türk tarafının istemesi halinde hava savunma sistemi sevkiyatını farklı seçeneklerde değerlendirebilir" değerlendirmesinde bulunmuştu. Son olarak geçen hafta Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Fomin, "Rusya'dan Türkiye'ye hava savunma sistemi tedarik edilmesi konusu iki ülkenin askeri-teknik alanındaki iş birliğinin gündeminde yer alıyor" açıklamasında bulunmuştu.


Çin'le anlaşma iptal olmuştu


Türkiye, teknoloji transferi ve kullanımının kendisinde olmasını istiyor. Dolayısıyla bu şartları kabul eden ülke ile çalışmalar başlayacak. Türkiye'ye daha önce uzun menzilli hava savunma sistemi ile ilgili ABD, Çin, Rusya ve bazı Avrupa ülkeleri teklif vermişti. Türkiye önce Çin ile anlaştığını duyurmuş ancak sonra varılan mutabakat iptal edilmiş ve görüşmelere yeniden başlanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS