Mimarlar Odası'ndan AKM önünde açıklama: Her türlü girişim hukuken suçtur

Mimarlar Odası'ndan AKM önünde açıklama: Her türlü girişim hukuken suçtur

Mimarlar Odası'ndan AKM önünde açıklama: Her türlü girişim hukuken suçtur

Yıllardır tartışılan ve atıl vaziyette bekleyen Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) binasında yıkım çalışmaları başladı.  Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ve Mücella Yapıcı'nın da aralarında bulunduğu Mimarlar Odası üyeleri  yıkım çalışmalarıyla ilgili bilgi almak için bina önüne geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Muhcu yetkililerle yüz yüze görüşmek istedi; fakat içeri alınmadı. Muhcu, daha sonra kapıdaki güvenlik görevlisinin telsiziyle AKM müdürüyle iletişim kurdu. Bu sırada telsiz konuşmasında ilginç diyaloglar yaşandı. 

Son dakika... Eski HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay gözaltına alındı

Muhcu önce kendini tanıttı daha sonra "Sizlerle görüşmek için girişimlerde bulunduk. Halen kapının önünde bekletiyoruz. AKM yıkımıyla ilgili bir sürecin başlatıldığı bilgisi var. Bunu sizlerle bizzat yerinde konuşmak istiyoruz" şeklinde konuşmasına başladı.

AKM'ye ilk kazma vuruldu! Atıl durumdaki bina yakında yıkılacak

AKM yetkilisi ise "Ben bir toplantıyayım. Bu konuları bakanlıkla görüşerek çözebilirsiniz. Şuanda toplantıdayım" cevap verdi.  Muhcu görüşmek için her ne kadar ısrarcı olsa da karşıdaki yetkiliden her seferinde "Toplantıdayım" cevabını aldı.

Son dakika... Moskova'da 71 kişiyi taşıyan yolcu uçağının düşmesinin sebebi açıklandı

"Her türlü girişim hukuken suçtur" 

Eyüp Muhcu daha sonra AKM'nin yıkımıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Muhcu, "Ortada onaylanmış bir restorasyon projesi vardır. Bu proje Kültür ve Turizm Bakanlığı, Beyoğlu Belediyesi, Mimarlar Odası, ilgili sanat kuruluşları tarafından da kabul edilmiş, desteklenmiştir. Ve bu nedenle de ruhsat verilmiştir. Burada devlet yetkililerine, hükümet yetkililerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, Beyoğlu Belediyesi'ne düşen görev onaylı restorasyon projesine göre Atatürk Kültür Merkezi'nin restorasyonunu tamamlamaktır. Bunun dışındaki her türlü girişim hukuken suçtur" dedi.  Eyüp Muhcu açıklamanın ardından beraberindekilerle buradan ayrıldı.