MSÜ puan hesaplama 2019 – ÖSYM soru ve cevapları açıkladı!

MSÜ puan hesaplama 2019 – ÖSYM soru ve cevapları açıkladı!

MSÜ puan hesaplama yöntemi, ÖSYM tarafından MSÜ soru ve cevaplarının açıklanmasının ardından subay adayları tarafından sorgulanıyor. MSÜ sınavına giren öğrenciler doğu ve yanlış soru cevaplarına göre net sayılarını tespit edip tahmini puanlarını hesaplayacaklar. İşte, MSÜ 2018 taban puanları…

Milli Savunma Üniversitesi MSÜ sınavı geçtiğimiz 7 Nisan Pazar günü yapıldı. Sınavdan sonra gözler sınav sonuçlarına çevrildi. ÖSYM sınavdan kısa süre sonra MSÜ 2019 soru ve cevaplarını yayınladı. Soru ve cevapların açıklanmasının ardından subay adayı öğrenciler, MSÜ net ve puan hesaplama ile ilgili detayları araştırıyor. Öte yandan geçen yıl ki taban puanlarını da sorgulayan öğrenciler, tahmini puanlarıyla geçen yılın sonuçlarını kıyaslayarak olası sıralamalarını belirlemeye çalışıyorlar. İşte MSÜ 2018 taban puanları…


MSÜ NET VE PUAN HESAPLAMA


MSÜ net hesaplama yaparken 4 yanlışın bir doğruyu götürdüğünün unutulmaması gerekiyor. Öğreneğin 100 doğrunuz 20 yanlışınız varsa, 4 yanlış bir doğruyu götürdüğü için netiniz 95’e düşmüş olacak.


Net sayısına göre adayların girdikleri testteki ham puanları belirlenmiş olacak.  


Tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Bu ortalama ve standart sapma k ullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.


Hesaplanan standart puanlar ve aşağıdaki Tablo’daki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanlarının hesa planabilmesi için adayların Temel Matematik ve Türkçe test lerinin her birin den en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır.


Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların MSÜ-SAYISAL (SA),MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA),MSÜ-SÖZEL (SÖ) , MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.


Puan türlerinin hesaplanmasında testlerin ağırlıkları:


                      Türkçe         Matematik   Fen Bilimler   Sosyal Bilimler


MSÜ-SA        yüzde 25      yüzde 35      yüzde 30          yüzde 10


MSÜ-EA        yüzde 35      yüzde 35      yüzde 10          yüzde 20


MSÜ-SÖ       yüzde 35      yüzde 20      yüzde 10           yüzde 35


MSÜ-GN       yüzde 35      yüzde 35      yüzde 15           yüzde 15


 


MSÜ SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


MSÜ sona erdi. Gözler sınav sonuçlarında. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre 2019 MSÜ sonuçları 26 Nisan tarihinde açıklanacak. MSÜ sonuçlarının saat kaçta açıklanacağı henüz bilinmezliğini korurken MSÜ sonuçlarına ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sayfası üzerinden ulaşılabilecek.


ÖSYM MSÜ SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN


 


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS